Przez cały czas trwania pandemii Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił wsparcia polskim przedsiębiorcom 100 tysięcy razy, a skala tej pomocy to ponad 72 mld zł finansowania wygenerowanego dla gospodarki. To dowód na elastyczność w spełnianiu oczekiwań i szybkość oraz sprawność działania polskiego banku rozwoju.
W poniedziałek weszły w życie przepisy, które pozwalają na nowe formy wsparcia dla firm poszkodowanych przez pandemię. Chodzi o m.in. do 5 tys. zł dotacji na pokrycie bieżących kosztów działalności, zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne.
Ponad 1/3 firm wystawia miesięcznie mniej faktur niż przed pandemią; to oznacza mniejsze wpływy w firmowym budżecie i mniejszy obrót w gospodarce - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów i NFG. Główne przyczyny zmniejszonej liczby faktur w obiegu to m.in. słabszy popyt na produkty i usługi.
Park samochodowy w polskich oraz europejskich firmach staje się coraz bardziej ekologiczny. Do głosu dochodzą również alternatywne środki transportu, takie jak car sharing czy współdzielenie rowerów. Takie wnioski płyną z „Barometru Flotowego 2020” opublikowanego przez Arval Mobility Observatory.
75 tys. mikro, małych i średnich firm musi do 27 października podpisać umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi - wynika z ustawy o PPK. Polski Fundusz Rozwoju szacuje, że partycypacja pracowników w II etapie wdrażania systemu sięgnie 35-40 proc.
Uruchomione przez Bank Gospodarstwa Krajowego pożyczki płynnościowe stanowią ważne wsparcie dla firm, których działalność sparaliżowała pandemia koronawirusa. Z takiej pomocy skorzystała między innymi popularna sieć kawiarni „Bułkę przez Bibułkę”.
W Piotrkowie podsumowano cykl spotkań "Wsparcie dla biznesu w Łódzkiem". Z tej okazji do naszego miasta przyjechał Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, który mówił o dotychczasowych działaniach, dzięki którym przedsiębiorcy mogli uzyskać pomoc w czasie epidemii koronawirusa.
Pandemia i związane z nią obostrzenia kojarzą nam się przede wszystkim z silnym ciosem dla gospodarki. Jednak nie każda firma cierpi z powodu kwarantanny. Są przedsiębiorstwa, które radzą sobie całkiem dobrze, a kilka z nich generuje dzięki koronawirusowi dużo większe zyski
Wybudowanie własnego magazynu wiąże się wysokimi kosztami dla inwestora. Nie każdy przedsiębiorca może pozwolić sobie na takie rozwiązanie, gdyż byłoby ono zbyt dużym obciążeniem dla firmowego budżetu. Nie jest to jednak konieczność. Podobnie zresztą jak zakup gotowego już magazynu.
Epidemia koronawirusa odbija się na małych i średnich firmach. Samorządy chcą pomóc przetrwać przedsiębiorcom ten niezwykle trudny dla nich moment.