Nowe oblicze Chirurgii – doposażenie sprzętowe i remont Oddziału Chirurgicznego Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie. Taki projekt zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego województwa łódzkiego "Łódzkie na plus" wygrał i otrzyma dofinansowanie 500 tysięcy złotych.
W środę (25.09.2024) w bloku mieszkalnym na ul. Wroniej podczas sprzątania piwnicy, mieszkanka znalazła granat. Na miejsce natychmiast wezwano służby które zarządziły ewakuacje budynku. Jak się okazało był to granat obronny F1, który zabezpieczyli saperzy.
Policjanci z Komisariatu Policji w Wolborzu otrzymali informację, że na terenie gminy Moszczenica może przebywać 28-latek, który poszukiwany jest czerwoną notą. Mundurowi od razu postanowili to sprawdzić. Jak się okazało informacja, którą pozyskali potwierdziła się. Wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego zatrzymali mężczyznę.
Sytuacja związana z wielkim żywiołem, z którym mierzą się mieszkańcy na południu Polski, postawiła w stan gotowości mieszkańców, wolontariuszy, a przede wszystkim wszystkie służby. Do akcji dołączyli również piotrkowscy policjanci, którzy dbają o bezpieczeństwo mieszkańców, a także pomagają poszkodowanym, którzy ucierpieli na terenach objętych powodzią.
Żeby nie odczuwać efektów suszy latem, trzeba jej zapobiegać już teraz. A walka z suszą to także ponowne wykorzystanie wody po uzdatnieniu czy inteligentne systemy wodociągowe. Samorząd województwa oferuje 25 mln zł z funduszy europejskich na takie inwestycje oraz np. budowę nowych ujęć wody. Program zapowiedział wicemarszałek Piotr Wojtysiak.
Na terenie miasta Piotrkowa Trybunalskiego 19 września 2024 roku będą przeprowadzane działania mające na celu kontrolowanie miejsc parkowania piotrkowskich kierowców. Policjanci będą sprawdzać czy kierujący swoje pojazdy pozostawiają w przeznaczonych do tego miejscach.
Fundacja ITAKA poszukuje zaginionego w Pabianicach 40-letniego Michała Augustyna. Ma 176 cm wzrostu i niebieskie oczy. Znak szczególny: rana na lewym kciuku.
Po zakwestionowaniu przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego wyborów rektora Akademii Piotrkowskiej cała procedura została przeprowadzona od nowa. Ostatecznie Kolegium Elektorów uczelni ponownie wybrało prof. Jacka Bonarka na rektora.
Kuropatwa – co to za ptak?
Kuropatwa szara (Perdix perdix) to niewielki ptak z rodziny kurowatych od wieków zamieszkujący kiedyś stepy, a dziś pola i łąki środkowej i wschodniej Europy. Zarówno w Polsce jak i Europie niegdyś występowała licznie i bardzo licznie. Kuropatwa ma krępą budowę ciała, krótkie skrzydła i szaro-brązowe upierzenie, które pełni funkcję maskujące w środowisku. Waga dorosłego osobnika waha się od 300 do 450 gramów, a długość ciała wynosi około 30 cm. Posiada charakterystyczną brązową podkowę na piersi, co ułatwia jej rozpoznanie. Dymorfizm płciowy u kuropatwy jest słabo zaznaczony, więc dla niedoświadczonych obserwatorów przyrody rozpoznanie płci może stanowić nie lada wyzwanie. Co ważne, kuropatwa jest gatunkiem monogamicznym, więc w przeciwieństwie do większości kuraków, kuropatwy łączą się w pary.
17 września to 85. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. To także ustanowiony przez sejm Dzień Sybiraka. Z tej okazji władze Piotrkowa z prezydentem Juliuszem Wiernickim, sybiracy i ich rodziny złożyli wieńce pod pomnikiem upamiętniającym Polaków – Sybiraków.