Artykuły do tagu: Zabytki

Fara i Chrobry w nowym świetle?
To była tylko próba – jak „w nowym świetle” mogą wyglądać nasze odnowione zabytki. Jedna z piotrkowskich firm w porozumieniu ze specjalistami tej branży oświetliła piotrkowską Farę i budynek I LO im. B. Chrobrego. Wyglądało bajecznie, ale tylko przez chwilę...
Pomaga, ale na nowych zasadach. Radni gminy Wola Krzysztoporska podczas ostatniej sesji RG (2 października) przyjęli nowy regulamin przyznawania dotacji dla właścicieli obiektów zabytkowych.
Konserwator zabytków o willi Wanda
Trwa remont zabytkowej willi Wanda. Piękna, secesyjna willa została kupiona od Agencji Mienia Wojskowego przez osoby prywatne z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe. - To najlepsze, co mogło ten budynek spotkać, ponieważ został on zaprojektowany jako budynek mieszkalny – mówi wojewódzki konserwator zabytków Zygmunt Błaszczyk. - Kontynuacja funkcji powoduje, że potencjalne zmiany, które mogłyby przekształcić to zabytkowe wnętrze, będą niewielkie.
Dwa kościoły z dotacjami

Dwa piotrkowskie kościoły – Fara i kościół ewangelicko-augsburski - otrzymają dofinansowanie na wykonanie prac konserwatorskich. Znalazły się one wśród 24 zabytków, których renowację wesprze Sejmik Województwa Łódzkiego.
Piotrków może być turystyczny?
Przed nami długi, majowy weekend. Czy do Piotrkowa – jak do Gdańska, Krakowa, Zakopanego – ściągną tłumy turystów? To nam się, póki co, marzy.
W tym roku odrestaurowano sporo cennych zabytków w regionie. - Są to głównie dzieła sztuki sakralnej - mówi Zygmunt Błaszczyk, kierownik piotrkowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Powstanie wirtualna panorama zabytków powiatu
Radni powiatu piotrkowskiego przyjęli „Program opieki nad zabytkami dla powiatu piotrkowskiego na lata 2013 – 2016”.
CO Z POMNIKIEM HILDEBRANDA???
W 251 rocznicę urodzin Jana Karola Samuela Hildebranda jego nagrobek niszczeje i popada w zapomnienie. Oto krótka historia tego wyjątkowego piotrkowianina z wyboru.
 Przenieśli i odnowili kapliczkę w Studziankach
Na drodze przebudowy trasy nr 8 stanęła prawie 100-letnia kapliczka w Studziankach.
Radomsko: Stary młyn zburzony
Młyn Zielonki w Radomsku można oglądać już tylko na zdjęciach. Został rozebrany. Młyn parowy istniał w tym miejscu już w 1867 r., później kupił go Ksawery Zielonka, który przebudował młyn w 1919 r. Od tej chwili dla kilku pokoleń radomszczan charakterystyczny budynek stał się „młynem Zielonki”.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat