Advertisement

Artykuły do tagu: ZSRR

17 września 1939 - kolejny rozdział wojennej tragedii piotrkowian
W dniu 17 września przypada kolejna rocznica napaści Związku Radzieckiego na terytorium Polski. Stalin zaatakował, gdyż miał już pewność, że Anglia oraz Francja – nasi teoretyczni sojusznicy, nie ruszą Polsce z pomocą. Ponadto, dzięki zawartemu w sierpniu 1939 roku paktowi Ribbentrop-Mołotow, wyznaczającemu strefy wpływów sowieckich i niemieckich na terytorium Polski, przywódca ZSRR mógł liczyć na wsparcie Hitlera. O tym tragicznym rozdziale historii dla Polaków oraz piotrkowian przeczytacie w tekście dr Małgorzaty Piotrowskiej z mieszczącego się w Polichnie Oddziału piotrkowskiego Muzeum.
Dzisiaj 17 września, pamiętamy...
17 września 1939 roku sowieci dokonali agresji na Polskę, we wtorek mija 80. rocznica niespodziewanego ataku żołnierzy Armii Czerwonej na nasz kraj. Polscy żołnierze od kilkunastu dni musieli wówczas walczyć z hitlerowskimi najeźdźcami i nie byli w stanie odeprzeć ataków z dwóch stron. Dzisiaj, dokładnie 80 lat po tamtych wydarzeniach nadal pamiętamy o tej zdradzie i poświęceniu broniących ojczyzny Polaków, w związku z tym tradycyjnie złożono kwiaty przed pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza oraz pomnikami "Ofiar Katynia" i "Sybiraków".
Repatrianci ze Wschodu zamieszkają na Starym Mieście w Piotrkowie
Na początku przyszłego roku w Piotrkowie zamieszka 7 rodzin polskiego pochodzenia. Przyjadą do nas z terenów należących kiedyś do ZSRR. Nowy dom nasi urzędnicy szykują rodakom na Starym Mieście i Podzamczu.
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat