W tym roku nastąpią spore zmiany w kalendarium miejskich imprez plenerowych. Zamiast Imienin Piotrków, Urodzin Ulicy Słowackiego oraz Juwenaliów od 5 do 7 czerwca odbędzie się jedno duże wydarzenie w miejskim amfiteatrze. Urzędnicy tłumaczą zmiany mniejszym budżetem na wydarzenia.
Zakończyła się 3. edycja wojewódzkiego projektu „Łódzkie pełne kultury”. W wydarzeniach edukacyjnych zorganizowanych przez Łódzkiego Domu Kultury wzięło udział blisko 450 mieszkańców województwa łódzkiego.
Od piątku w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie można było podziwiać spektakle w wykonaniu aktorów z całej Polski. Na oficjalnym otwarciu zaprezentowała się Sonia Bohosiewicz, która przedstawiła "10 sekretów Marylin Monroe". Sobota natomiast to prezentacje konkursowe.
Rozpoczyna się kolejna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Amatorskich Teatrów Młodzieży i Dorosłych "Trybuna Teatru". Wydarzenie odbędzie się w dniach 15 - 17 listopada 2019 r w sali widowiskowej piotrkowskiego MOK-u. Główną atrakcją będzie koncert pt. „10 sekretów Marylin Monroe” w wykonaniu Sonii Bohosiewicz.
Już od 1 stycznia 2020 roku Teatr Wielki w Łodzi będzie instytucją współprowadzoną przez ministra kultury. Oznacza to, że teatr otrzyma na swoją działalność między innymi dofinansowanie w kwocie 3 mln zł. Listy intencyjne w tej sprawie podpisano wczoraj w Łodzi.
Trwa projekt "Rozprzańska Karta 1926 badawczo, filmowo i teatralnie". Pomysł na akcję zrodził się z zainteresowania Polską Deklaracją o Przyjaźni i Podziwie dla Stanów Zjednoczonych – wyjątkową kartką urodzinową, ofiarowaną przez Polaków Stanom Zjednoczonym w 1926 roku, kiedy to Ameryka świętowała 150. rocznicę Deklaracji Niepodległości.
W piątek 11 października rozpoczyna się w stolicy naszego województwa 32. Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich „ŁóPTA”. W ciągu trzech dni festiwalu przed publicznością zaprezentuje się aż dwadzieścia grup teatralnych w dwudziestu jeden spektaklach. "ŁÓPTA" to jeden z najstarszych w kraju i wyjątkowo cenionych przeglądów amatorskiej twórczości teatralnej.
Niezwykłość tego przedsięwzięcia polega na tym, że na równi z młodym widzem, przygodami Stasia, Złej Nogi i ich mamy wzruszają się i bawią rodzice czy dziadkowie. Spektakl spotkał się bardzo przychylnym odbiorem krytyków i widowni teatralnej. Dostał się do finału 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a także znalazł się w gronie 15 finalistów projektu „Teatr Polska” i po wakacyjnej przerwie można go obejrzeć podczas ogólnopolskiego tournée. 6 października (niedziela) o godz. 18.00 aktorzy pojawią się na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim. Dzięki projektowi TEATR POLSKA będziecie mogli Państwo obejrzeć go bezpłatnie, za okazaniem wejściówki, którą odebrać można w kasie MOK.
50 tancerzy na jednej scenie, muzyka na żywo. Hiszpański temperament i pełne barw przestawienie – „Don Kichot” rozpocznie sezon baletowy w Teatrze Wielkim w Łodzi 25 września 2019 roku.
„Być jak Moniuszko” to tytuł koncertu inaugurującego nowy sezon artystyczny 2019/2020 Teatru Wielkiego w Łodzi, który odbędzie się już 21 września. Ponadto w tym miesiącu teatromani, wielbiciele baletu i opery na drugiej scenie narodowej będą mogli zobaczyć jeszcze klasyczny spektakl baletowy „Don Kichot” oraz widowisko muzyczne „Niestraszny Straszny dwór”. Nowy dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi, Dariusz Stachura, zapowiada otwarcie teatru nie tylko na region, ale również na publiczność krajową i zagraniczną.