Jesień to magiczny czas, kiedy przyroda maluje krajobrazy w złocistych barwach, a powietrze wypełnia się orzeźwiającym zapachem lasu. Pomorskie, dzięki swojemu różnorodnemu krajobrazowi, oferuje niepowtarzalne możliwości dla miłośników pieszych wędrówek. Czy jest coś piękniejszego niż spacer pośród wielobarwnych liści i szum fal rozbijających się o brzeg? W tym artykule przyjrzymy się najpiękniejszym trasom, unikalnym miejscom oraz autentycznym doświadczeniom, jakie oferuje Pomorskie jesienią.
PGE Dystrybucja, spółka z Grupy PGE, podpisała umowę na budowę rozdzielni sieciowej Siedliska w województwie warmińsko-mazurskim. Inwestycja wesprze rozwój sieci kolejowych w Polsce, a także przyczyni się do ochrony przyrody w otoczeniu Wielkich Jezior Mazurskich.
O wartościach przyrodniczych Środkowego Nadpilicza na przestrzeni wieków będą rozmawiać uczestnicy konferencji popularno-naukowej w świetlicy w Dąbrowie nad Czarną, którą zaplanowano na sobotę (15.07.2023). Udział w niej, może wziąć każdy, do czego zachęcają władze gminy Aleksandrów.
W sobotę w miejskim amfiteatrze, podczas Artystycznej Panoramy Piotrkowa, rozstrzygnięto konkurs "Piotrkowska przyroda". Była to już trzynasta edycja tego konkursu.
Słoneczna pogoda zachęca działkowiczów do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Wielu z nich sadzi, czy sieje rośliny, aby następnie je pielęgnować. Jednak często działkowcy muszą je odpowiednio chronić. W tym roku Zimni Ogrodnicy są wyjątkowo ciepli. Sprawdziliśmy, jakie ma to przełożenie na jakość uprawianych roślin.
Choć w tym roku wiosna przychodzi do Polski powoli, to przyroda budzi się już do życia po zimowym śnie. W Piotrkowie pojawiły się już krokusy. Jak zdradza Paweł Kowalski z Nadleśnictwa Piotrków, do naszego regionu wracają także bociany.
Sulejowski Park Krajobrazowy został utworzony na podstawie decyzji wojewody piotrkowskiego w 1994 roku. Wraz z parkiem przedborskim i spalskim stanowi zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, który od 2013 roku wchodzi w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.
Po 20 latach ochrony gniewosz plamisty jest nadal jednym z najrzadszych gadów występujących w Polsce, a stan jego populacji jest krytyczny. Przyrodnicy analizują parametry siedlisk tego węża. Dane gromadzą dzięki tzw. nauce obywatelskiej.
Coraz więcej ekologicznych inwestycji w województwie łódzkim. Do floty Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej dołączą dwa kolejne pociągi o napędzie elektryczno-spalinowym, a województwo konsekwentnie przemieniamy w ogród Polski.
Może warto na chwilę odejść od świątecznego stołu i udać się na spacer, aby poobserwować, budzącą się do życia przyrodę?