Trwa konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” skierowany do uczniów klas VI szkół podstawowych. Zadaniem uczestników będzie stworzenie cyfrowego drzewa genealogicznego swojej rodziny w aplikacji konkursowej. Zgłoszenia można przesyłać do 31 marca br.
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim w ramach tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości serdecznie zaprasza do zapoznania się z cyklem wystaw i prezentacji on-line, które ukazują rolę, jaką Piotrków i piotrkowianie odegrali w ogólnonarodowym wysiłku walk o niepodległość i granice.
Oskarżenia o chęć „zamiany Polski w pustynię” pojawiły się wśród internautów po opublikowaniu przez inicjatywę Lasy i Obywatele internetowej mapy „Zanim wytną Twój las”. Niepokój w sposób szczególny wzbudziła skala wycinek w naszym regionie. Na mapie obszar pomiędzy Piotrkowem a Sulejowem, wzdłuż Zalewu Sulejowskiego, aż po Tomaszów i Spalski Park Krajobrazowy jest gęsto pokryta czerwonym kolorem. Pokazuje ona obszary lasów, które mają być objęte wycinką.
Z okazji 230. rocznicy miasto wspólnie z Archiwum Państwowym przygotowało plenerową wystawę, którą będzie można oglądać w parku Jana Pawła II. - Na dwudziestu czterech barwnie ilustrowanych planszach zaprezentowaliśmy Konstytucję 3 Maja 1791 r. w znacznie szerszym kontekście historycznym i prawnym, odnosząc się do dziejów Piotrkowa Trybunalskiego – zaprasza do odwiedzania wystawy dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego.
Lasy Państwowe od 1 maja udostępnią w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary do nocowania na dziko - poinformowała we wtorek spółka. W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu.
Kilka tysięcy przodków mają już w swojej bazie najbardziej wytrwali genealodzy z jakimi miał styczność dr Maciej Hubka z Archiwum Państwowego w Piotrkowie. Z archiwistą rozmawialiśmy o poznawaniu swoich korzeni w ramach badań genealogicznych oraz o tworzeniu archiwów rodzinnych. Jak podkreśla dr Hubka w zasadzie bez większych problemów jesteśmy w stanie odtworzyć swoje drzewo genealogiczne do początków XIX wieku.
Dzięki porozumieniu podpisanemu w grudniu między Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi oraz Lasami Państwowymi kolejne platformy pod gniazda lęgowe dla rybołowów zostaną zainstalowane na słupach linii najwyższych napięć.
Sporo zmieniło się w Osadzie Edukacyjnej w Kole pod Piotrkowem. Wybudowano tam klimatyzowany, w pełni ekologiczny budynek, z salami operacyjnymi, pomieszczeniami socjalnymi i salą konferencyjną. Nowy obiekt będzie służył i dzikim zwierzętom, które trafią do Koła na rehabilitację i dzieciom, które będą edukować się w Kole z przyrody.
Archiwum Państwowe w Piotrkowie działa w miarę normalnie. – Nie kontaktujemy się bezpośrednio z interesantami – mówi dr Aleksy Piasta, kierownik Oddziału Informacji w archiwum. – Udostępniamy jednak materiały elektronicznie. Można więc korzystać z naszych zbiorów.
Archiwum Państwowe w Piotrkowie miało w czwartek dwa powody do świętowania. W Mediatece 800-lecia odbywały się obchody 100-lecia piotrkowskiej placówki w państwowej sieci archiwalnej oraz gala podsumowująca jubileusz archiwów państwowych.