Lasy Państwowe: od 1 maja w każdym nadleśnictwie specjalne obszary do nocowania na dziko

PAPKraj Środa, 24 lutego 202119 3207
Lasy Państwowe od 1 maja udostępnią w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary do nocowania na dziko - poinformowała we wtorek spółka. W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu.
fot. PAP

Jak czytamy w komunikacie, decyzja to efekt pilotażu, który odbywał się przez ostatni rok. Poza nowymi obszarami w ramach programu zostało również utrzymanych 46 dotychczasowych miejsc pilotażowych o powierzchni ponad 65 tys. ha. Stare, funkcjonujące w okresie pilotażu obszary od nowych będzie wyróżniało to, że na ich terenie będzie można używać kuchenek gazowych - podała spółka leśna.

 

Jak wyjaśnił dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny, na całej powierzchni tych obszarów chętni do nocowania w lesie będą mogli to robić zgodnie z ustalonym regulaminem.

 

Spółka poinformowała, że najważniejszą zmianą w regulaminie, w stosunku do pilotażu jest zapis dotyczący noclegu. W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane.

 

Z kolei nocleg powyżej 9 osób i/lub 2 nocy należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów) - czytamy.

 

Lasy przypomniały, że w trakcie trwania pilotażu obszarów wyznaczonych dla miłośników nocowania w lesie prowadzone były badania ankietowe zarówno wśród użytkowników, jak i zarządców terenu. "Doświadczenia, refleksje, wnioski zarówno leśników jak i przedstawicieli organizacji bushcraftowych i surwiwalowych pokazały, że potrzebna jest kontynuacja tej formy udostępniania lasu, ale na nieco zmienionych warunkach.Chcieliśmy też choćby poprzez nazwę programu pokazać, że dłuższe przebywanie w lesie wraz z nocowaniem to pomysł na spędzenie czasu na łonie natury skierowany do wszystkich zainteresowanych nie tylko bushcrafterów i surwiwalowców" - zaznaczył Konieczny.


Zainteresował temat?

5

3


Komentarze (19)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

!!!!! ~!!!!! (Gość)24.02.2021 09:35

Lasy państwowe to nasze lasy, najpierw kamery pod pozorem śmiecenia a teraz jeszcze wydzielone tereny, przecież to jawne ograniczanie naszej wolności. To bezprawne, haniebne działania.

311


gość_gosc555 ~gość_gosc555 (Gość)24.02.2021 14:54

Glosujcie na pis,to niedlugo nawet w domu beda was kontrolowac.Za 500+ oddacie wszystko,nawet wolnosc.Nie o taka Polske walczyli nasi przodkowie.

137


gość_5g  pali mozg ~gość_5g pali mozg (Gość)24.02.2021 09:22

Gdzie ta wolność, wszystko zparametryzowane prawem, nią da się żyć, wszędzie ustawy zakazy nakazy, dzikie węże, choroby psychicznej można dostać, a oni się chwala jakie to lasy państwowe dobre, od tej pory można było gdzie się chce nocowac

116


gość_bruno ~gość_bruno (Gość)25.02.2021 07:16

Nikomu nie muszę zgłaszać, że biorę plecak i idę do lasu i rozkładam się gdzie chcę.A to, że jestem w lesie i nie zostawiam po sobie śmieci to raczej oczywiste bo jestem normalny.

61


gość_5g ~gość_5g (Gość)24.02.2021 23:16

Jakaś kolejna bzdura związana z plandemią?

33


gość_piotrkowianin ~gość_piotrkowianin (Gość)24.02.2021 17:44

Chętnie bym się wybrał na 2 dzikie noce do lasu między Piotrkowem a Kołem we dwoje, ale nie mam z kim. Wspaniała tam fauna: sarenki, jelonki, dziczki i liski chytruski, ale co to, to nie.

41


dzikun ~dzikun (Gość)24.02.2021 08:27

A co na to mieszkanie na dziko dziki? Ciekawe czy tak zgodzą się bez żadnych protestów. Może się zdarzyć że pogonią intruzów, tak jak my gonimy je z miast.

94


Kazik ~Kazik (Gość)24.02.2021 08:58

Przez politykę tego rządu już wkrótce zostanie społeczeństwu mieszkać pod mostem i w lesie

79


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat