Po co w ogóle są archiwa? Kto najczęściej z nich korzysta? Dlaczego w tym piotrkowskim nie znajdziemy informacji na temat Bitwy pod Grunwaldem? O to wszystko – w setną rocznicę Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim – pytamy dyrektora tej placówki dr. Tomasza Matuszaka.
Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w środę w siedzibie polskiego parlamentu odbyła się wystawa patriotyczna "Trudne drogi do Niepodległości" połączona z prezentacją książki "Droga do wolnej Polski wiodła przez Piotrków. Wykaz ochotników do Legionów Polskich 1915-1916". Publikacja została opracowana przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie przy wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.
Zdjęcie zielonej pokrytej sinicą wody udostępniła w mediach społecznościowych jedna z mieszkanek Piotrkowa. Zostało zrobione w Smardzewicach nad Zalewem Sulejowskim. Z problemem sinic walczy obecnie cała Polska, zamknięte są kąpieliska nad Bałtykiem i w wielu miastach. Sprawdziliśmy, skąd się biorą sinice i jaki jest ich wpływ na zdrowie.
Nowym gospodarzem obiektów przy ul. Batorego 10 w Piotrkowie zostało Archiwum Państwowe. W poniedziałek prezydent miasta uroczyście przekazał dyrektorowi Archiwum gospodarowanie nieruchomością. Przypomnijmy, że chodzi o obiekty, w których swego czasu mecze rozgrywała GKS Piotrcovia, a które od lat popadały w ruinę.
Został jeszcze nieco ponad miesiąc do rozpoczęcia astronomicznej (22.09) i kalendarzowej (23.09) jesieni. Przełom drugiej i trzeciej pory roku to idealna okazja na leśne spacery (choć, gdy pogoda dopisuje, taka okazja zawsze jest dobra). Jednak oprócz możliwości relaksu i wyciszenia, spacer po lesie - niestety - niesie ze sobą spore niebezpieczeństwo. - Zgubiłeś się? Nie szkodzi - uspokajają Lasy Państwowe... I przy okazji zamieszczają ważny i cenny poradnik.
Nieruchomość przy ul. Batorego 10 w Piotrkowie to od lat nasz wyrzut sumienia. Obiekty stoją puste i coraz bardziej niszczeją. Zakusy na przeprowadzkę pod ten adres ma Archiwum Państwowe.
Wielkimi krokami zbliża się finalizacja projektu upamiętnienia 150. rocznicy Powstania Styczniowego 1863 r. Z tej okazji już niebawem ukaże się publikacja naukowa odnosząca się do regionalnego wymiaru historii.