Do nietypowej interwencji zostali wezwani w środę strażacy ochotnicy z Przedborza oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Radomska. Okazało się, że ich pomocy potrzebuje młody bocian.
Pracowitą sobotę mieli strażacy ochotnicy z OSP Wolbórz. Najpierw zostali wezwani do pożaru samochodu osobowego na trasie S8 na wysokości Proszenia, potem gasili ogień w lesie w Młynarach.
Na strażaków zawsze można liczyć. Tak było i tym razem, kiedy pomocy potrzebowały bociany.
W naszym regionie wciąż obowiązuje wysoki stopień zagrożenia pożarowego. W dodatku rozpoczynają się żniwa. Sezon zbiorów w gminie Rozprza przyniósł dla wielu rolników straty w zbożach i belach słomy. Wszystko przez pożary. Druhowie z OSP w Rozprzy zorganizowali dyżury, by móc jak najszybciej zlokalizować ogień i ruszyć do akcji.
Do kolejnego pożaru zarośli i suchej trawy doszło w poniedziałek w Proszeniu. Na miejscu pracowali strażacy z Piotrkowa i Wolborza.
W czwartek nad ranem (ok. godz. 3) strażacy ochotnicy z OSP Wolbórz pojechali do pożaru w miejscowości Gazomia Nowa w gminie Moszczenica, gdzie płonęła sterta balotów słomy.
Tylko 30% jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Polsce jest w pełni przygotowanych do udziału w akcjach ratowniczych - ich członkowie są odpowiednio wyposażeni i przeszkoleni, mają ubezpieczenie i przeszli badania lekarskie. To wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Do takich jednostek, włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, trafia 70% środków przeznaczonych na finansowanie OSP. Większość jednostek działających poza systemem nie spełnia wymaganych kryteriów i dlatego nie jest wysyłana do pożarów czy wypadków. Są wśród nich i takie, których działalność sprowadza się wyłącznie do organizowania imprez kulturalnych czy edukacyjnych, albo do udziału w zawodach sportowych. Jak wygląda kondycja jednostek OSP w regionie piotrkowskim?
Skoki ze spadochronem to sport dla wszystkich, również dla osób niepełnosprawnych. Przez cały weekend na piotrkowskim lotnisku odbywa się akcja "Turboboogie", podczas której 10 osób z różnym stopniem niepełnosprawności, wznosi się w górę i skacze w tandemie.
5978 wniosków na łączną kwotę ponad 20,6 mln zł złożyły do końca czerwca koła gospodyń wiejskich, które w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ubiegają się o wsparcie finansowe. Na pomoc dla kół przeznaczonych jest w 2019 r. 40 mln zł.
Dzięki pieniądzom pochodzącym z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi jednostki ochotniczych straży pożarnych z Gorzkowic i Dąbrowy nad Czarną będą mogły w najbliższym czasie jeszcze skuteczniej chronić mieszkańców regionu przed zagrożeniami. Oba zastępy planują zakup nowych wozów bojowych.