Trybunalska Alternatywa umieściła przy pomniku "Za Polskę i lud" tabliczkę z informacją, że propaguje on komunizm, ustrój totalitarny i powinien zostać usunięty z tego miejsca czyli z placu Niepodległości w Piotrkowie.
Instytut Pamięci Narodowej zdecydował, że wzbudzający od lat emocje pomnik „Bohaterom za Polskę i lud 1939-1945”, który znajduje się na placu Niepodległości w Piotrkowie zostanie zdemontowany. - W takiej formie obiekt jest jednym z symboli komunizmu – czytamy w uzasadnieniu. Jednak Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków nie wyraził zgody na usunięcie pomnika. - Przedmiotowy pomnik stanowi element wpisanego do rejestru zabytków układu urbanistycznego śródmieścia miasta Piotrkowa Trybunalskiego – podkreślił konserwator.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z dr. Karolem Nawrockim, prezesem Instytutu Pamięci Narodowej w Piotrkowie. W Mediatece 800-lecia zjawiło się wielu mieszkańców Piotrkowa i regionu, przybył też poseł Antoni Macierewicz.
W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 5 , czyli popularnym "Ekonomiku" odbyła się "ciekawa lekcja historii". Uczniowie szkół podstawowych rywalizowali w rozgrywce, która ma służyć przedstawieniu w atrakcyjnej dla ucznia formie historii II wojny światowej w kontekście udziału polskich formacji zbrojnych.
Dwie mogiły wojenne ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi poświęcono w niedzielę (19.11.2023) na Cmentarzu Parafialnym w Bęczkowicach (gm. Łęki Szlacheckie). Pierwsza to tablica upamiętniająca majora Antoniego Skrzyneckiego, druga zaś jest grobem nieznanego żołnierza.
Czy to lekcja prawdziwej historii, czy subiektywnie podana kolejna "prawda historyczna"?
W czwartek (16.11) przed Akademią Piotrkowską w Piotrkowie otwarto wystawę „I nazywali to Wojskiem Polskim…! Wojskowe Obozy Internowania w Polsce (1982-1983)”. Ekspozycja, zdaniem organizatorów, prezentuje historię osób przymusowo pobieranych do wojska w okresie stanu wojennego.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową „Nie tylko Norymberga… Zbrodnie niemieckie na ziemiach polskich 1939-1945 i ich powojenne rozliczenia”.
Po 83 latach pomordowani w moszczenickim lesie zostali oficjalnie pochowani podczas państwowego pogrzebu. Na Cmentarzu Parafialnym w Moszczenicy spoczęło 25 ofiar zamordowanych przez niemieckich zbrodniarzy w trakcie drugiej wojny światowej.
Dariusz Rogut nie jest już dyrektorem łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. O zakończeniu swojej pracy w IPN-ie poinformował w poniedziałkowy (15.05.2023) wieczór za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych, dziękując wszystkim, z którymi współpracował jako szef instytutu.
13 grudnia to jedna z najtragiczniejszych dat w najnowszej historii Polski. Tego dnia 1981 roku wprowadzono w naszym kraju stan wojenny. W kolejną rocznicę tego wydarzenia Instytut Pamięci Narodowej zachęca do udziału w akcji „Zapal Światło Wolności". Aby się przyłączyć wystarczy zapalić świeczkę.