Artykuły do tagu: Ipn

Prezes IPN Karol Nawrocki w Piotrkowie
Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z dr. Karolem Nawrockim, prezesem Instytutu Pamięci Narodowej w Piotrkowie. W Mediatece 800-lecia zjawiło się wielu mieszkańców Piotrkowa i regionu, przybył też poseł Antoni Macierewicz.
Uczyli się poprzez zabawę
W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 5 , czyli popularnym "Ekonomiku" odbyła się "ciekawa lekcja historii". Uczniowie szkół podstawowych rywalizowali w rozgrywce, która ma służyć przedstawieniu w atrakcyjnej dla ucznia formie historii II wojny światowej w kon­tekście udziału polskich formacji zbrojnych.
Dwie mogiły dla bohaterów sprzed lat
Dwie mogiły wojenne ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi poświęcono w niedzielę (19.11.2023) na Cmentarzu Parafialnym w Bęczkowicach (gm. Łęki Szlacheckie). Pierwsza to tablica upamiętniająca majora Antoniego Skrzyneckiego, druga zaś jest grobem nieznanego żołnierza.
Wystawa przed Akademią Piotrkowską. Historia osób przymusowo internowanych ?
Czy to lekcja prawdziwej historii, czy subiektywnie podana kolejna "prawda historyczna"? W czwartek (16.11) przed Akademią Piotrkowską w Piotrkowie otwarto wystawę „I nazywali to Wojskiem Polskim…! Wojskowe Obozy Internowania w Polsce (1982-1983)”. Ekspozycja, zdaniem organizatorów, prezentuje historię osób przymusowo pobieranych do wojska w okresie stanu wojennego.
Konferencja naukowa „Nie tylko Norymberga… Zbrodnie niemieckie na ziemiach polskich 1939-1945 i ich powojenne rozliczenia”
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową „Nie tylko Norymberga… Zbrodnie niemieckie na ziemiach polskich 1939-1945 i ich powojenne rozliczenia”.
Ofiary niemieckiej zbrodni uroczyście pochowane po 83 latach
Po 83 latach pomordowani w moszczenickim lesie zostali oficjalnie pochowani podczas państwowego pogrzebu. Na Cmentarzu Parafialnym w Moszczenicy spoczęło 25 ofiar zamordowanych przez niemieckich zbrodniarzy w trakcie drugiej wojny światowej.
Dariusz Rogut nie jest już dyrektorem IPN. Będzie pracował w Piotrkowie?
Dariusz Rogut nie jest już dyrektorem łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. O zakończeniu swojej pracy w IPN-ie poinformował w poniedziałkowy (15.05.2023) wieczór za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych, dziękując wszystkim, z którymi współpracował jako szef instytutu.
IPN: Zapalmy światło wolności
13 grudnia to jedna z najtragiczniejszych dat w najnowszej historii Polski. Tego dnia 1981 roku wprowadzono w naszym kraju stan wojenny. W kolejną rocznicę tego wydarzenia Instytut Pamięci Narodowej zachęca do udziału w akcji „Zapal Światło Wolności". Aby się przyłączyć wystarczy zapalić świeczkę.
Poznali realia wojny polsko-bolszewickiej w tirze z
„Gra Szyfrów" zawitała do Piotrkowa. Służy ona nie tylko rozrywce, ale również edukacji historycznej. Przybliża grającym realia wojny polsko-bolszewickiej, pracę i dokonania polskich kryptologów. Na wystawie gra dostępna jest na VR oraz PC. To coś dla tych, którzy chcą odkryć skrywane tajemnice wywiadu, złamać szyfry, wypełnić misję i przechytrzyć wroga.
Co z pomnikiem żołnierza w sowieckim mundurze?
Instytut Pamięci Narodowej chce likwidować pomniki upamiętniające wydarzenia związane z komunizmem. Ma to być element procesu dekomunizacji przestrzeni publicznej w Polsce. Również w Piotrkowie Trybunalskim mamy taki monument, dedykowany "Bohaterom walk za Polskę i lud 1939-1945", znany jako pomnik żołnierza z dziewczynką. Czy i on powinien zostać usunięty?
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat