Artykuły do tagu: Historia

Jak kiedyś świętowano w Piotrkowie?
Większość z nas myślami jest już przy sylwestrowych zabawach. Zanim jednak rozpoczniemy pożegnania startego i powitana nowego roku zapraszamy na nutkę wspomnień. Jak dawniej świętowali przybycie Nowego Roku i karnawał piotrkowianie? Gdzie i jak się bawili? To pytania, na które odpowiedzi znajdziecie w tekście autorstwa Agnieszki Warchulińskiej.
Odkrywamy znane i nieznane - pomnik w Barkowicach Mokrych
Stojący w Barkowicach Mokrych pomnik znajdziemy na rozwidleniu ulic Działkowej i Głównej. Postawiono go w 1994 roku na skraju pola, vis a vis przystanku. Upamiętnia on powstanie 25. Pułku Piechoty AK, którego koncentracja odbyła się w tym miejscu. To właśnie z Barkowic Mokrych w gminie Sulejów, w 1944 roku wyruszyła grupa żołnierzy, by stawić czoła niemieckim okupantom, a wśród maszerujących byli także nieliczni żołnierze radzieccy.
Co Archiwum Państwowe w Piotrkowie przygotowało na 11 listopada?
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim w ramach tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości serdecznie zaprasza do zapoznania się z cyklem wystaw i prezentacji on-line, które ukazują rolę, jaką Piotrków i piotrkowianie odegrali w ogólnonarodowym wysiłku walk o niepodległość i granice.
Odkrywamy znane i nieznane - Piotrkowska Manufaktura
Znajdujący się przy ul. Sulejowskiej budynek bardzo często nazywany jest mianem piotrkowskiej Manufaktury, a to za sprawą stylu i materiału z jakiego powstał. Kojarzyć się może z łódzkim centrum handlowym, bo i historia obu miejsc jest związana z przemysłem.
Osiedle Wyzwolenia ma już 70 lat
Swego czasu nazywane "Produktem" 16-lecia wyzwolenia Piotrkowa, zostało wzniesione w ramach planu 5-letniego i kosztowało 140 mln zł. Obecnie to najstarsze piotrkowskie osiedle wybudowane po II wojnie światowej... W tym roku obchodzi 70-lecie istnienia.
Historia skryta w kamieniu – piękne nagrobki „piotrkowskich Powązek” [GALERIA]
Piękne i tajemnicze, choć często dotknięte zębem czasu to nadające temu miejscu wyjątkowy klimat – najpiękniejsze nagrobki „piotrkowskich Powązek”. Tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych, zapraszamy na niezwykłą podróż po zabytkach Starego Cmentarza.
Odkrywamy znane i nieznane - Mury obronne na Podklasztorzu
Wśród wielu pozostałości po czasach, gdy na Podklasztorze w Sulejowie przybywali możnowładcy, królowie i inni znamienici goście, są mury obronne. Powstały wokół Klasztoru Cystersów, a miały za zadanie bronić zabudowań przed najeźdźcami. Dziś przyciągają wielu turystów.
Nagroda dla młodego historyka
Uczeń Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Babach, otrzymał wyróżnienie w VI Międzynarodowym Konkursie Historycznym „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 w obronie granic i niepodległości Polski”. Konkurs organizował Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Przeżyli prawdziwą gehennę
5 lub 8 października - w przekazach historycznych te dwie daty przewijają się jako czas utworzenia getta żydowskiego w Piotrkowie Trybunalskim - pierwszego takiego miejsca w Europie. W 82. rocznicę tego wydarzenia przypominamy artykuł Agnieszki Warchulińskiej o tragicznych losach piotrkowskich Żydów w czasie II wojny światowej.
Odkrywamy znane i nieznane - Pomnik Żołnierzy Wyklętych w Piotrkowie
Pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych znajduje się przy ul. Roosevelta, na wlocie ulicy w rondo Żołnierzy Wyklętych. Ma formę obelisku - jest to głaz z zamocowaną na nim tablicą, obok którego znajdują się biało-czerwone flagi.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat