Już po raz 19. w Szydłowie rozbrzmiewały kolędy i pastorałki. To za sprawą przeglądu, który co roku organizowany jest przed świętami Bożego Narodzenia.
Wszystko wskazuje na to, że Miejski Zakład Komunikacyjny w Piotrkowie Trybunalskim w 2020 roku nadal będzie realizował kursy do Szydłowa w gminie Grabica. Choć umowa między tą gminą a Piotrkowem (na jej podstawie autobus linii nr 1 realizował kursy na trasie Piotrków - Szydłów) została rozwiązana, samorządy chcą podpisać nowe porozumienie.
Setne urodziny świętowała Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Woli Kamockiej w gminie Grabica. 29 listopada w murach placówki odbyła się wyjątkową uroczystość, w której uczestniczyła nie tylko społeczność szkolna, ale też absolwenci z dawnych lat, reprezentanci samorządów i przedstawiciele duchowieństwa.
Darcie pierza to stary zwyczaj, kiedyś bardzo popularny na polskiej wsi. Kobiety spotykały się przez całą zimę i darły pierzę, odbywało się to w miłej, przyjaznej atmosferze, przy rozmowach i śpiewach. Wydawałoby się, że zwyczaj ten zanika, ale… nie w gminie Grabica.
Grabiczanie zauroczyli jury i publiczność III Przeglądu Piosenki Patriotycznej „Matecznik” w Szadku. Po raz kolejny udowodnili, że praca przynosi efekty, wyśpiewując I miejsce. Przed składem sędziowskim wystąpiło piętnaście zespołów z całego województwa łódzkiego. Podczas koncertu artyści wykonali utwory o tematyce patriotycznej m.in. „Dwa serduszka”, „Żołnierza i pannę”, czy ,”Nawróconą”.
Obchody Święta Niepodległości w gminie Grabica rozpoczęły się w tym roku od uroczystej mszy św. w kościele w Szydłowie. Po nabożeństwie ks. proboszcz Maciej Paramuszczak zorganizował inscenizację z życia św. Marcina – biskupa Tours. Nie lada atrakcją było przybycie na koniu rzymskiego legionisty, który oferował mieszkańcom kubek gorącej żołnierskiej grochówki. Całe wydarzenie uświetnił występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Grabica.
Władze gminy (na mocy uchwały Rady Gminy) przyznały stypendium Tomaszowi Lasocie - sportowcowi, osiągającemu sukcesy w kickboxingu. Uroczyste wręczenie gratyfikacji odbyło się podczas sesji Rady Gminy 30 października.
Współczesne zespoły ludowe powstają najczęściej z oddolnej, spontanicznej potrzeby. Przyświeca temu chęć muzykowania, spotykania się, promowania swojego regionu, a także ocalenia od zapomnienia miejscowego dziedzictwa kulturowego. Tak też jest w przypadku zespołu Grabiczanie. Zespół z założenia miał charakter amatorski, a jego celem była popularyzacja wśród mieszkańców regionu muzyki ludowej tzw. folkloru reaktywowanego. Z biegiem czasu repertuar poszerzył się o muzykę popularną, kolędy i pastorałki, również te stare i zapomniane.
We wszystkich szkołach gminy Grabica zorganizowano obchody Dnia Edukacji Narodowej. Podczas uroczystych akademii uczniowie podziękowali nauczycielom za trud i okazane serce symbolicznym kwiatkiem, wierszem i piosenką.
Od około miesiąca przy drodze wojewódzkiej 473 w pobliżu miejscowości Wola Kamocka w powiecie piotrkowskim stoi porzucony wrak samochodu. Sprawę niejednokrotnie zgłaszali nam czytelnicy, którzy pytają, które służby powinny zająć się tą sprawą.