Osoby, które uczestniczyły 7 marca (sobota) w koncercie zorganizowanym w sali OSP w Rozprzy (Dzień Kobiet) oraz miały bliski kontakt z występującymi, w związku z potwierdzeniem koronawirusa u jednej z osób, powinny zwrócić szczególną uwagę na swój stan zdrowia.
O wprowadzeniu stanu epidemicznego poinformował w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa galerie handlowe będą otwarte w ograniczonym zakresie, zawieszono międzynarodowe połączenia kolejowe i lotnicze. Każdy, kto wraca z zagranicy będzie musiał przejść dwutygodniową kwarantannę domową, cudzoziemcy nie wjadą do Polski, a od 15 marca na 10 dni na przejściach granicznych zostaną przywrócone kontrole.
Przedstawicie branży spożywczej, logistycznej, chemicznej i handlowej zapewnili w czwartek, że są dobrze zaopatrzeni w produkty i bez problemów trafiają one na sklepowe półki. Firmy wdrożyły też system trzyzmianowy w swoich zakładach, by nie było przestoju w pracy.
Pracownicy Ministerstwa Zdrowia na bieżąco informują o nowych przypadkach wykrycia koronawirusa. Badania z pozytywnym wynikiem dotyczą także kilkunastu osób z województwa łódzkiego. W niedzielę - do godziny 19.30 - poinformowano o czterech nowych zarażonych z Łodzi. W sumie na terenie Łódzkiego odnotowano już 19 przypadków, 13 w samej Łodzi, a pozostałe w powiatach: tomaszowskim, pabianickim, zgierskim, poddębickim oraz łódzkim wschodnim.
W marketach, w tym również w Piotrkowie, w środę było prawdziwe oblężenie. Dlatego uspokajamy - wszystkie sklepy działają i będą działać normalnie! A najgorsze, co w tej trudnej sytuacji możemy zrobić to zarażać się nawzajem... paniką.
W związku z tym, że Polska znalazła się na liście państw objętych zasięgiem występowania koronawirusa SARS –CoV-2 wywołującego chorobę COVID – 19, piotrkowski sanepid przekazuje garść informacji na temat zagrożenia. - Należy stosować wszelkie zasady profilaktyki prowadzące do zapobiegania przenoszeniu się infekcji! – apelują pracownicy sanepidu.
Na głównych przejściach granicznych wprowadzono kontrole sanitarne, by zapobiegać niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się w Polsce koronawirusa. Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego zamieszczone zostały wzory tzw. formularzy lokalizacyjnych. Zebrane w ten sposób dane będą służyły służbom sanitarnym do kontaktu z pasażerami w razie stwierdzenia ryzyka zarażenia ich wirusem.
W Piotrkowie Trybunalskim w żadnym ze szpitali od pięciu lat nie funkcjonuje oddział zakaźny. W mieście, ani regionie nie wykryto jeszcze co prawda żadnego przypadku zakażenia koronawirusem, ale zdarzały się osoby z podejrzeniem i poddane kwarantannie. Jego pojawienie się u nas jest tylko kwestią czasu - mówią eksperci. Co mają robić piotrkowianie, którzy zauważą u siebie objawy charakterystyczne dla choroby COVID-19?
Zabrał ze sklepowych półek towar i schował go pod kurtką. Próbował wyjść ze sklepu, nie płacąc. 37-latka zatrzymała ochrona dyskontu. Doszło do szarpaniny. Teraz mieszkaniec Tomaszowa odpowie za kradzież rozbójniczą, grozi mu nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Jeszcze zanim w Polsce potwierdzono pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem, kościół zachęcał do zachowania większej ostrożności, apel był skierowany zarówno do księży, jak i do wiernych, a wystosował go arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. - W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy w kościołach i pomieszczeniach parafialnych starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny – podkreśla w komunikacie abp Gądecki.