Advertisement

W kościołach mniej wiernych? Episkopat zachęca do większej ostrożności w związku z koronawirusem

ePiotrkow Niedziela, 08 marca 2020687620
Jeszcze zanim w Polsce potwierdzono pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem, kościół zachęcał do zachowania większej ostrożności, apel był skierowany zarówno do księży, jak i do wiernych, a wystosował go arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. - W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy w kościołach i pomieszczeniach parafialnych starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny – podkreśla w komunikacie abp Gądecki.
W kościołach mniej wiernych? Episkopat zachęca do większej ostrożności w związku z koronawirusem

Komunikat nie został przeznaczony do odczytywania podczas mszy świętych, skierowany był do księży biskupów i duchownych, „w celu podjęcia stosownych decyzji, w sytuacji zagrożenia pojawienia się ognisk tego wirusa”.

 

Przewodniczący Episkopatu wskazuje, że ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się koronawirusa, trzeba, „aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę”.

 

Arcybiskup Gądecki podkreśla też, że osoby, które mają obawy przed zarażeniem, nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach. - Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej – zaznaczył przewodniczący Episkopatu Polski.

 

Jakie działania, w związku z apelem arcybiskupa, podejmują księża w poszczególnych parafiach? – Staramy się po prostu bardziej uwrażliwiać wiernych, by zachowali większą czujność ogólnie, nie tylko w samym kościele, bo przecież msza święta to tylko godzina w tygodniu – mówi ksiądz Jacek Tyluś, proboszcz Parafii Świętego Jana Pawła II w Piotrkowie. – Nadzwyczajnych środków nie podejmujemy, bo bez względu na zagrożenie, jeśli ktoś chce przyjmować Komunię świętą do ręki, to przyjmuje. Jeżeli ktoś nie chce żegnać się wodą święconą, która jest ogólnodostępna, to tego nie robi. Wszystko na zasadzie własnego wyboru i zdrowego rozsądku.

 

Proboszcze piotrkowskiej parafii przyznaje, że rzeczywiście bywały ostatnio niedziele, kiedy wiernych było mniej podczas mszy (szczególnie najmłodszych parafian), ale raczej wynikało to z większej liczby zachorowań na grypę niż z obawy przed koronawirusem. – Rozmawiałem z katechetami i z księdzem, który uczy w szkole, mówili, że dzieciaków jest mniej w szkole, właśnie z powodu grypy – dodaje ks. Tyluś.


Zainteresował temat?

1

3


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (20)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)09.03.2020 16:53

A ja bym zawiesił wszystkie imprezy skoro chcecie zawieszenia mszy to imprezy też powinny być zawieszone i wizyty w galeriach restauracjach i na meczach a nie pomysleliscie że ta epidemia to jest znak z gory za to wasze bezboznictwo.

35


gość ~gość (Gość)09.03.2020 20:40

A wczoraj w kościele oo Bernardynów po mszy Gorzkie Żale wierni tlumnie całowali krzyż. Mała chusteczka miałaby zapobiec ewentualnie zdezynfekować zarazki? Naprawdę mamy XXI wiek a sami prosimy się o epidemię.... Szok!!

71


gość ~gość (Gość)08.03.2020 16:40

Sory ale kościuł powinien zawieść działalności na czas pandi

1112


czarna zaraza ~czarna zaraza (Gość)10.03.2020 08:22

Bez tego wirusa nie ma mnie tam już od 30 lat. Dzięki temu nie mam zmarnowanej każdej niedzieli.

21


karol ~karol (Gość)09.03.2020 13:11

nie chodzę i nie ma probemu

72


97-300 97-300ranga08.03.2020 16:36

A w komitetach pustki.

64


gość ~gość (Gość)09.03.2020 10:38

Dziś prawdziwych wiernych już nie ma

51


wkurzony ~wkurzony (Gość)09.03.2020 09:04

Nie lepiej siedzieć w domu zamiast się narażać? Papież też widoczny był tylko na telebimach.

51


gość ~gość (Gość)09.03.2020 07:54

Zarażeni przewiezieni do Raciborza a mieszkający w Rybniku po przyjezdzie z Włoch chodzili tydzień po Rybniku. Jak każdy czlowiek. Do sklepów. Do kościoła.
A teraz mówią że wszystkich których mogli zarazić namierzyli

70


Polczek ~Polczek (Gość)08.03.2020 19:47

Mówicie o zawieszeniu mszy w kościele... Zawieście koncerty, skoki narciarskie itp. zawieście podróże bo bezmyślni jeżdżą bo taniej... barany

96


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat