Decyzja zapadła, targowisko miejskie przy hali targowej zostanie ograniczone. - Przygotowaliśmy projekt uchwały, w oparciu o który wreszcie unormujemy tę sytuację. To odpowiedź na apele mieszkańców, wręcz domaganie się zmiany – mówił w czwartek na antenie Strefy FM prezydent Piotrkowa.
Za kilkanaście dni rozpocznie się rok akademicki. W piotrkowskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zajęcia i wykłady będą odbywać się w formie hybrydowej. Powód to oczywiście trwająca wciąż epidemia koronawirusa.
Jak ustalił internetowy serwis informacyjny Oko.press grupa 16 sędziów z okręgu piotrkowskiego dostała zarzuty dyscyplinarne za podpisanie listu do OBWE w sprawie korespondencyjnych wyborów prezydenckich. - To pierwsze takie zarzuty. A może być ich cała seria, bo list podpisało ponad 1200 sędziów z całej Polski - czytamy. Artykuł ukazał się 25 sierpnia.
W piątkowe popołudnie przedstawiciele osób handlujących na targowisku miejskim przy Hali Targowej przyszli do urzędu miasta, aby złożyć list otwarty do prezydenta Piotrkowa dotyczący przyszłości handlu w tym rejonie.
"Polska w pigułce", takim mianem okrzyknęli trybunalski gród niektórzy komentatorzy polityczni w związku z wynikiem wyborów prezydenckich w mieście. W Piotrkowie był niemal identyczny jak ten w kraju, a różnica poparcia dla poszczególnych kandydatów wyniosła zaledwie 0,01% na korzyść Rafała Trzaskowskiego. W całej Polsce uzyskał on 48,97% poparcia, a w Piotrkowie 48,98%. Z kolei Andrzej Duda otrzymał o 0,01 % mniej. Sprawę tę skomentował dla nas politolog, dr Rafał Jaśkowski.
51,3% dla dla Andrzeja Dudy, 48,97% dla Rafała Trzaskowskiego - tak prezentują się oficjalne wyniki wyborów prezydenckich 2020. Frekwencja wyniosła 68,18%. Obecny prezydent wygrał także w powiecie piotrkowskim i Piotrkowie.
Piotrkowianie głosują w II turze wyborów prezydenckich i według naszych obserwacji naprawdę tłumnie ruszyli do urn, a przed niektórymi lokalami wyborczymi ustawiają się nawet kolejki i są szanse na naprawdę niezłą frekwencję. Przypomnijmy, że na terenie Piotrkowa uprawnionych do głosowania jest blisko 55 tys. osób.
W historii Polski od roku 1922 było 16 prezydentów, jako 17 można doliczyć Bolesława Wieniawę-Długoszowskiego, który pełnił obowiązki przez zaledwie 5 dni, jako pierwszy Prezydent RP na uchodźstwie. W wyniku różnych tragicznych zdarzeń urząd ten tymczasowo sprawowały 4 inne osoby. Mieliśmy trzech prezydentów II RP, prezydenta PRL, kilku pełniących obowiązki na emigracji oraz sześciu nam współczesnych, po roku 1989. Przyjrzyjmy się bliżej historii tego urzędu w Polsce oraz temu kto nosił zaszczytne miano „pierwszego obywatela”.
Najpierw wizyta premiera Mateusza Morawieckiego, potem do Piotrkowa przyjechali przedstawiciele Platformy Obywatelskiej: Borys Budka i Marcin Kierwiński.
W niedzielę 12 lipca odbędzie się II tura wyborów prezydenckich. Warto pamiętać, że zgodnie z przyjętym we wtorek rozporządzeniem ministra zdrowia, są osoby, które podczas wizyty w lokalu wyborczym powinny móc oddać swój głos jako pierwsze.