TERAZ20°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Żywa lekcja historii w sulejowskim gimnazjum

JaKac1
JaKac1 wt., 17 listopada 2009 10:30
Łzy wzruszenia mieszały się z uczuciem bezsilności nad tragiczną przeszłością tysięcy bezbronnych ludzi nękanych przez nazizm niemiecki podczas II wojny światowej. Uczniowie Gimnazjum w Sulejowie wysłuchali niezwykłego wykładu na temat bohaterów swojego miasteczka żyjących podczas ostatniej wojny.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Wyjątkowość wykładu podkreślał fakt, iż prelegentem była Sabina Nawara, była więźniarka obozu pracy Auschwitz-Birkenau. Dziś 86-letnia pani Sabina Nawara mieszka w Warszawie, ale urodziła się i mieszkała w Sulejowie do roku 1943, kiedy to została aresztowana i wtrącona do więzienia w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Oskarżono ją o współpracę z polskim ruchem oporu. Bitą i torturowaną przez dwa miesiące panią Sabinę wywieziono do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie spędziła półtora roku swojego młodzieńczego życia. O koszmarze tamtych dni opowiedziała zgromadzonej młodzieży.

 

- Usłyszeliśmy o ciężkiej pracy ponad ludzkie siły, o tragicznych warunkach higienicznych więziennego życia, o chorobach, zarazach, o walce o przetrwanie - mówią uczniowie, którzy dowiedzieli się również, że w oświęcimskim szpitalu pracował mieszkaniec Sulejowa, doktor Kwapiński. Lekarz ten uratował życie pani Sabinie, która już znajdowała się na bloku śmierci i wydawało jej się, że jej dni są policzone.

 

Doktor Kwapiński ratował życie wielu innym więźniom w obozie. Na skutek rozkazu wydanego przez Niemców, polegającego na stworzeniu listy osób chorych na gruźlicę, doktor Kwapiński odebrał sobie życie. Nie chciał stworzyć tej listy, gdyż tym samym wydałby wyrok śmierci na ludzi, którzy by się na niej znaleźli.

 

Dzięki staraniom pani Sabiny oraz Koła Emerytów i Rencistów z Sulejowa w 2006 roku na murach sulejowskiego urzędu - domu Kwapińskich, odsłonięto tablicę poświęconą pamięci doktora Kwapińskiego. Gimnazjaliści z zapartym tchem wysłuchali słów pani Sabiny. Przerażało ich okrucieństwo, z jakim spotkała się nasza bohaterka. Milczenie i trwoga, pokora i szacunek, bezsilność i jedność - te słowa chyba najlepiej odzwierciedlają emocje podczas spotkania.

 

Dyrektor Gimnazjum w Sulejowie Antoni Moryń zaprosił panią Sabinę Nawarę do poprowadzenia kolejnych wykładów dla uczniów szkoły.

 

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 2

    ~szch (gość)

    18.11.2009 10:36

    "zet" napisał:
    swietny pomysł. ząłuje ze jak ja chodziłe dos zkoły nie organizowano tego typu wykladów....


    Sami organizowaliśmy sobie wykłady w plenerze ;)


    ~zet (gość)

    17.11.2009 11:36

    swietny pomysł. ząłuje ze jak ja chodziłe dos zkoły nie organizowano tego typu wykladów....


    reklama

    Dla Ciebie

    20°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio