TERAZ13°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Zmienili 9 maja na... 9 maja, czyli o dekomunizacji w Piotrkowie

A.Stańczyk
Aleksandra Stańczyk czw., 1 czerwca 2017 10:35
Ustawa o dekomunizacji nazw zobowiązuje samorządy w Polsce – również piotrkowski – do zmiany nazw ulic, placów, skwerów itd. z tzw. „czerwonych” na te... bardziej stosowne. W przypadku naszego miasta IPN zaleca, aby dokonać zmiany nazwy ulicy 9 maja.
Zdjęcie
Autor: sesja Rady Miasta Piotrkowa, 31 maja 2017 r.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Przypominamy, ustawa weszła w życie we wrześniu minionego roku, a samorządy mają rok na zmianę nazw. Zgodnie z ustawą „o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować”.


Ulicą 9 maja w Piotrkowie Trybunalskim nasi radni zajęli się 31 maja podczas sesji. Wówczas to wzięli pod głosowanie uchwałę zakładającą zmianę nazwy ulic z 9 maja na 9 maja 1950 roku.

 

Dziś nazwa ulicy upamiętnia tzw. Dzień Zwycięstwa (1945). Nasi urzędnicy wymyślili sobie, że zmiana nazwy będzie kosmetyczna - „9 maja 1950 roku”. Co się wtedy wydarzyło. To data podpisania Deklaracji Schumana. Chodzi o plan przedstawiony właśnie tego dnia przez ministra spraw zagranicznych Francji Roberta Schumana. A była to propozycja wspólnej koordynacji produkcji stali i wydobycia węgla oraz utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS). EWWiS (protoplaści to Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Włochy) była pierwszą w historii ponadnarodową instytucją europejską, która ostatecznie przekształciła się UE.

 

W praktyce używać będziemy skróconej nazwy, czyli „ulica 9 maja”, tak jak dotychczas. W ten sposób – jak tłumaczył radnym prezydent miasta Krzysztof Chojniak i wiceprezydent Adam Karzewnik – unikniemy wielu problemów – nie trzeba będzie korygować wielu miejskich rejestrów, a mieszkańcy nie będą musieli wymieniać dowodów.

 

Niezadowoleni z takiego rozwiązania byli niektórzy radni, np. Przemysław Winiarki, który przy okazji przypomniał, że na zmianę nazwy wciąż czeka ulica Roosevelta. Piotr Gajda proponował z kolei, by 9 maja zmienić na ulicę Roberta Schumana.

Ostatecznie propozycja urzędników (zamiast 9 maja – 9 maja 1950 roku) została przez radnych przegłosowana, chociaż niejednogłośnie.

 

Następna w kolejce do zmiany nazwy będzie ulica Lucjana Rudnickiego. W tym przypadku jednak nie będzie tak łatwo jak w przypadku 9 maja, chyba, że znajdziemy innego, zasłużonego Lucjana Rudnickiego, ale takiego, który nie należał do Komunistycznej Partii Polski.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 36

    reklama

    Dla Ciebie

    13°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio