Artykuły do tagu: Dekomunizacja

Wojewoda zdekomunizował placówki oświatowe, w tym szkołę w Ręcznie
Wojewoda łódzki Zbigniew Rau wydał 9 zarządzeń zastępczych, którymi zdekomunizował placówki oświatowe w regionie, ponieważ wcześniej nie zrobiły tego samorządy.
List ONR. Instytut Pamięci Narodowej zaprzecza [AKTUALIZACJA]
Niedawno opublikowaliśmy list, przesłany nam przez przedstawicieli piotrkowskiego oddziału Obozu Narodowo-Radykalnego, który chce usunięcia Pomnika Bohaterów Walk za Polskę i Lud z placu Niepodległości. Do sprawy odniósł się łódzki oddział IPN.
Piotrków już zdekomunizowany?
Niewiele ponad dwa miesiące mają samorządy na usunięcie nazw upamiętniających komunizm lub inny system totalitarny. Czy w Piotrkowie jest co usuwać?
Bełchatów. Jakie nazwy po dekomunizacji?
Zamiast 9 Maja - rotmistrza Witolda Pileckiego, ulicę 19 Stycznia zastąpi ulica prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, zamiast Wincentego Rzymowskiego - księdza Teodora Kwarta, a w miejsce Józefa Wieczorkiewicza - Danuty Siedzikówny ps. "Inka". W związku z ustawą dekomunizacyjną w Bełchatowie właśnie w ten sposób mogą zmienić się nazwy aż 4 ulic.
Zmienili 9 maja na... 9 maja, czyli o dekomunizacji w Piotrkowie
Ustawa o dekomunizacji nazw zobowiązuje samorządy w Polsce – również piotrkowski – do zmiany nazw ulic, placów, skwerów itd. z tzw. „czerwonych” na te... bardziej stosowne. W przypadku naszego miasta IPN zaleca, aby dokonać zmiany nazwy ulicy 9 maja.
Co dalej z ulicą Świerczewskiego w Rozprzy?
W związku z wejściem w życie ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, konieczna jest zmiana nazwy ulicy Świerczewskiego w Rozprzy.
Będą dekomunizować Tomaszów
Nowe prawo weszło w życie, trzeba więc zmienić nazwy ulic. A konkretnie dwóch. Chodzi o ustawę o zakazie propagowania komunizmu. W Tomaszowie w związku z tym muszą zostać zmienione dwie nazwy. W przeciwnym razie, zgodnie z art. 3 ustawy, Urząd Wojewódzki wyda zarządzenie zastępcze i sam zdecyduje o ich nowej nazwie.
Co by tu jeszcze zdekomunizować?
Samorządy mają rok na usunięcie z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub go propagujące. Tylko gdzie je w Piotrkowie znaleźć?
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat