Dlaczego właściwie musimy przestawiać zegarki? Jednym z tłumaczeń wprowadzenia czasu letniego było to, iż jego stosowanie umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie światła słonecznego. Historia zmiany sięga XIX wieku. Na pomysł wpadł między innymi George Wernon Hudson, nowozelandzki astronom. Hudson był człowiekiem bardzo aktywnym, i szkoda mu było że np. jego ulubione pole golfowe jest zamknięte gdy on kończy pracę. Zaproponował więc zmianę czasu na letni (poprzez dwugodzinne przesunięcie), i złożył propozycję na ręce jednego z członków parlamentu. Wtedy jednak (a był to rok 1908) nie przegłosowano tej propozycji. Pierwszym krajem, który wprowadził zmianę czasu były Austro-Węgry, które uczyniły to w 1916 roku. W ich przypadku uzasadnieniem zmiany czasu były oszczędności w konsumpcji węgla. Współcześnie ten argument nie ma znaczenia.
W Polsce wciąż pojawiają się głosy, że nasz kraj powinna zrezygnować z tej procedury.
Komentarze 12
30.10.2016 01:00
To red. Baryła z soboty na niedzielę śpi godzinę dłużej. Ale czy na pewno śpi? Z wizją 60-tysięcznej grzywny pod powiekami?
30.10.2016 00:29
Zostawić czas letni i po problemie.
29.10.2016 20:06
Kiedy wprowadzono czas letni to osiągnięto znaczne oszczędności w kosztach oświetlenia, bo prąd służył dawniej wyłącznie oświetleniu. Do napędu różnych urządzeń służyła maszyna parowa.
Obecnie nie ma to znaczenia. Lepiej oświetlać markety i magazyny sztucznym światłem, bo nie działa szkodliwie na produkty tak jak światło słoneczne.
Obecnie, zmiany czasu to tylko same straty - największe w logistyce, w transporcie, w produkcji. Specjalne oprogramowania muszą uwzględniać zmianę czasu w dokumentach, w wydrukach, na biletach, na etykietach itp.
Dzień słoneczny nie da się wydłużyć ani skrócić ale raz przyjęta formuła i tradycja jest nie do ruszenia mimo ewidentnych strat.
29.10.2016 19:28
Ta zmiana czasu tak potrzebna jak dziura w moście i diabeł w Rzadkochowie
29.10.2016 16:50
Ja też przestawiam dzisiaj w nocy zegarek. Z biurka na segment. :-)