W Szkole Podstawowej nr 5 w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowano wystawę poświęconą strajkowi młodzieży z 1905 roku. Ekspozycja przygotowana została we współpracy z Towarzystwem Oświatowym Ziemi Piotrkowskiej.
Strajk szkolny 1905 roku był częścią rewolucji 1905–1907 w Królestwie Polskim i był skierowany przeciwko rusyfikacji w szkołach. Uczniowie, wspierani przez rodziców i nauczycieli, domagali się nauczania w języku polskim, polskiej historii oraz religii po polsku, a nie po rosyjsku. W naszym regionie strajk ruszył w Sulejowie, by później rozszerzyć się na Piotrków i okolice.
Wydarzenia sprzed ponad stu lat stały się inspiracją do przygotowania wystawy poświęconej strajkowi młodzieży z 1905 roku, którą zaprezentowano w Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Inicjatorem przedsięwzięcia było Towarzystwo Oświatowe Ziemi Piotrkowskiej, na czele którego stoi Barbara Zimna.
Uważamy, że nie ma potrzeby czekać wyłącznie na tzw. okrągłe rocznice - podkreśla prezes Towarzystwa - mamy rok 2026, kolejną rocznicę tych wydarzeń, ale przede wszystkim mamy obowiązek przypominać młodemu pokoleniu i całemu społeczeństwu, że takie momenty w historii miały miejsce i że warto do nich wracać regularnie.
Wystawa była dostępna dla uczniów przez miesiąc, ale nie był to jedyny element przypominający o tych ważnych wydarzeniach. Wystawie towarzyszyły konkursy - fotograficzny oraz plastyczny. Podczas uroczystego podsumowania obchodów zostały przyznane nagrody. Jak zaznacza dyrektor szkoły, Karol Baryła, temat okazał się nie tylko ważny, ale i bardzo potrzebny.
Zagadnienia związane ze strajkiem szkolnym z 1905 roku znajdują się w podstawie programowej klasy siódmej, dlatego wystawa doskonale wpisała się w realizację treści historycznych - mówi dyrektor - uczniowie nie tylko zapoznawali się z materiałami, ale także brali udział w lekcjach tematycznych oraz dwóch konkursach przygotowanych specjalnie w oparciu o wystawę
.
Podczas spotkań towarzyszących wystawie głos zabrali również sami uczniowie, którzy przygotowali krótki program artystyczny, ukazując symbolicznie znaczenie tych wydarzeń. Zapytani o to, co mogli czuć ich rówieśnicy sprzed ponad wieku, mówili o strachu, odwadze i ogromnym poświęceniu.
Taki strajk na pewno nie był łatwy. Musieli się bardzo bać, ale byli też niezwykle odważni - mówił jeden z uczniów - dzięki nim możemy dziś uczyć się po polsku. To trzeba doceniać.
Wystawa poświęcona strajkowi młodzieży z 1905 roku była okazją do rozmowy o historii w sposób przystępny i bliski uczniom. Pokazała, że wydarzenia sprzed ponad wieku nadal mogą być zrozumiałe i ważne, zwłaszcza gdy odnoszą się do codziennych spraw, takich jak nauka w języku ojczystym. Dla młodych odbiorców była to nie tylko lekcja historii, ale także moment refleksji nad tym, skąd biorą się prawa, z których dziś korzystają na co dzień.
Komentarze 2