TERAZ14°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

W Piotrkowie pamiętają o poległych policjantach

Ł.Michalczyk
Łukasz Michalczyk czw., 19 października 2023 14:56
Tablica upamiętniająca funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP z Piotrkowa Trybunalskiego oraz powiatu piotrkowskiego zawisła na jednej ze ścian miejskiej komendy. W czwartek dokonano jej uroczystego odsłonięcia. W uroczystości wzięli udział policjanci, przedstawiciele innych służb, samorządowcy, oraz uczniowie klas policyjnych z Piotrkowa i Bujen.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Zgromadzeni oddali cześć policjantom, którzy przed laty służyli dla kraju i ginęli za Polskę. Wśród nich liczną grupę stanowili mieszkańcy naszego regionu.

Wielu funkcjonariuszy skończyło tutaj szkołę dla posterunkowych, która znajdowała się niegdyś w okolicy dzisiejszego ronda Sulejowskiego. To ludzie, którzy byli dotknięci represjami sowieckimi, czy niemieckimi. Co do liczby tych policjantów, szacuje się, że było to około 150-200 całego składu osobowego z Piotrkowa Trybunalskiego i dawnego powiatu piotrkowskiego. Ci ludzie ginęli za to, że byli prawdziwymi patriotami i za to, że po wybuchu II Wojny Światowej, nie chcieli przejść na stronę okupanta - mówił Jarosław Olbrychowski, prezes stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku.

 

W imieniu nadinsp. Sławomira Litwina, komendanta KWP w Łodzi, głos zabrał jego zastępca, który odczytał specjalnie przygotowany na tę okoliczność list.

To właśnie na ziemi piotrkowskiej, na terenie Generalnej Guberni represje wobec policjantów były bardzo dotkliwe. Stąd pochodzi m.in. pułkownik Janusz Jagrym-Maleszewski, który od kilku lat jest patronem policji województwa łódzkiego. Najwyższą wartością dla niego była niepodległość Polski. Odsłonięta dzisiaj tablica powinna stać się znakiem pamięci oraz inspiracją dla kolejnych pokoleń - mówił insp. Tomasz Jędrzejowski.

 

Przemawiający zgodnie podkreślali również, że to młodzież jest przyszłością polskiej policji. Podziękowali także uczniom klas policyjnych z IV LO w Piotrkowie oraz ZSCKZ w Bujnach za godne upamiętnienie poległych funkcjonariuszy.

 

Odsłonięta tablica upamiętnia funkcjonariuszy - ofiary sowieckich i niemieckich represji. 

reklama

Komentarze 19

~ja (gość)

21.10.2023 20:58

A może pan prezes poda liczbę piotrkowskich i powiatowych policjantów, którzy zostali hitlerowskimi sługusami i brali czynny udział w mordowaniu Polaków i obywateli polskich innych narodowości??? Znasz pan, czy trzeba pana w tym wyręczyć?



~JD (gość)

20.10.2023 16:04

Znów dzieli się naród polski na godnych i niegodnych być Polakami. Czy ci którzy służyli w PRL- u nie zasługują na upamiętnienie? Ja uważam, że tak ale kampania kłamstw i nienawiści do tych ludzi zrobiła swoje.



~Ot co (gość)

20.10.2023 09:11

Przed wojną, w Piotrkowie było siedmiu granatowych policjantów i wystarczyło.


~Lansik (gość)

19.10.2023 20:10

Szopka na styl męskiego różańca. Nie można było tego zrobić na placu za bramą?


~Tu polew! (gość)

19.10.2023 20:08

Igor Pikus rozmieszałby to całe frajerstwo bez trudu. Sam.


reklama

Dla Ciebie

14°C

Pogoda

Kontakt

Radio