TERAZ15°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

W nocy zmieniamy czas na letni

K.Żołądek
Krzysztof Żołądek sob., 27 marca 2021 09:47
W nocy z soboty (27.03) na niedzielę (28.03) zmienimy czas na letni. W związku z tym konieczne będzie przestawienie zegarków. Na szczęście smartfony i komputery zrobią to za nas automatycznie.
Zdjęcie
Autor: fot. pixabay.com / anncapictures

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Ten weekend będzie o godzinę krótszy, bo czas zmienia się przesuwając wskazówki tradycyjnego zegara z godziny 2.00 na godz. 3.00. Ręcznego przestawienia będą wymagały także zegary w zdecydowanej większości samochodów. I możemy się tu pocieszyć, że podobne operację będą musieli wykonać kierowcy nie tylko w innych miastach w Polsce, ale i w 70 innych krajach.

 

W tym roku zmiana czasu miała być już tylko historią, ale propozycja dyrektywy przygotowanej przez władze Unii Europejskiej została zablokowana. W krajach UE obowiązują bowiem trzy strefy czasowe - zachodnioeuropejska, środkowoeuropejska i wschodnioeuropejska. Mimo tego obowiązuje wspólny jest standard zmiany czasu. Dwa razy w roku – w ostatnią niedzielę marca i ostatnią niedzielę października – wszystkie państwa przesuwają zegarki o godzinę.

 

Dla gospodarki zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem byłby stały czas. W transporcie też wydaje się to oczywiste, bo nie powodowało by to zakłóceń dwa razy w roku. Brak konieczności przestawiania zegarków dwa razy w roku miałby też znaczenie np. w rolnictwie. Zdaniem wielu producentów trzody i rogacizny zmiana czasu prowadzi do zakłóceń w hodowli, choćby poprzez różne godziny pozyskiwania mleka. Można temu co prawda zaradzić stosując sztuczne oświetlenie czy inne zautomatyzowane technologie, ale to dodatkowe koszty.

 

Pierwotnie zmiana czasu została wprowadzona z chęci oszczędzania energii. Dłuższy dzień w lecie, który pozwalał zaoszczędzić na sztucznym oświetleniu, i krótszy w zimie, by móc wcześniej położyć się do łóżek i wyłączyć światło. Dziś nie ma to już tak wielkiego znaczenia, bowiem mnogość sprzętu powoduje, że często więcej energii zużywamy w lecie niż zimą. Ten argument zatem mocno się zdezaktualizował, twierdzą przeciwnicy zmiany czasu na letni i zimowy.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 6

    ~Giuseppe (gość)

    28.03.2021 10:50

    Dobrze, że przestawiają o godzinę, już teraz właśnie o godzinę za wcześnie się budziłem.



    ~5g pali mózg (gość)

    27.03.2021 13:55

    Ja przestawię tylko o pół godziny


    ~go?ć_teresa (gość)

    27.03.2021 10:37

    Ja nie zmieniam.Mi ałtomatycznie sie samo przestawia.


    ~Kazik (gość)

    27.03.2021 10:02

    Komu taka manipulacja co pół roku potrzebna żadnych korzyści z tego nie ma jedynie szkody zdrowotne



    reklama

    Dla Ciebie

    15°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio