TERAZ27°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy

PAP
PAP sob., 28 października 2023 10:00
W nocy z 28 na 29 października zmieniamy czas z letniego na zimowy - pośpimy przez to o godzinę dłużej. W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 3.00 na 2.00.
Zdjęcie

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października".

 

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 4 marca 2022 r. Przez kolejnych pięć lat, o ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będzie obowiązywał czas zimowy i letni.

 

Prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią. Wydawany co pięć lat, na kolejne 5 lat Komunikat Komisji Europejskiej - wprowadza wspólną we wszystkich państwach członkowskich datę i czas rozpoczęcia oraz zakończenia okresu stosowania czasu letniego.

 

Z przeprowadzonego w październiku 2022 r. sondażu IBRiS dla Radia ZET wynika, że prawie 80 proc. Polaków jest przeciwnych zmianie czasu z letniego na zimowy.

 

Dyskusja na temat zasadności zmiany czasu w Unii Europejskiej toczy się od kilku lat. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zebrano w nich 4,6 mln odpowiedzi (największą liczbę w historii).

 

Komisja Europejska - na prośbę obywateli, po rezolucji PE, a także w oparciu o szereg badań naukowych - we wrześniu 2018 roku zaproponowała więc rezygnację z sezonowych zmian czasu. Prace nad projektem przerwała pandemia COVID-19.

 

Badań dotyczących wpływu zmiany czasu na nasze zdrowie, samopoczucie, środowisko i gospodarkę nie brakuje. Badania zużycia energii elektrycznej w stanie Indiana (USA) wykazały, że po wprowadzeniu czasu letniego rachunki mieszkańców za prąd wzrosły. Z kolei badania prowadzone w Kalifornii dowodziły, że w tym stanie zmiana czasu nie powoduje zmian w zapotrzebowaniu na energię elektryczną.

 

Japończycy wyliczyli, że stosowanie wyłącznie jednego czasu może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tys. ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliwa. Ponadto przyczynia się do spadku liczby ulicznych kradzieży o 10 proc. Ze zmian czasu w Japonii zrezygnowano (po raz ostatni czas zmieniono w 1951 r.).

 

Dziś w wymiarze ekonomicznym zmiany czasu to głównie koszty. Szczególnie zauważalne są one w systemach logistycznych - tam, gdzie wykorzystywany jest system pracy zmianowej czy w systemach elektronicznych prowadzących transakcje finansowe w wymiarze globalnym.

 

Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku, a ich celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku.(PAP)

 

Autorka: Urszula Kaczorowska

 

uka/ bar/

reklama

Komentarze 14

~Grażyna (gość)

29.10.2023 11:01

Ten czas mogliby zmieniać w dzień. Znuw się nie wyspałam bo w nocy przestawiałam zegarek. Wienc co z tego że godzine dłóżej jak nie można sie wyspać.


~go?ć_teresa (gość)

29.10.2023 06:23

Zamiast w nocy przestawiłam czas dopiero teraz nad ranem w urządzeniach RTV.Czy coś mi za to grozi?



~ŻwirekPodMuchomorek (gość)

28.10.2023 22:28

Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu.

No i co z tego? W eurokołchozie demokracją sobie tylko gęby wycierają, a w rzeczywistości jest to twór komunistyczny zarządzany przez niewybieralnych w wyborach powszechnych komisarzy. I to oni mają decydujący głos, a nie demokratyczna większość. Głos większości może być uwzględniony tylko wtedy, kiedy jest zgodny z polityką nakreślaną przez komunistycznych komisarzy.
Zmiany czasu, komunizm, multi-kulti, klimatyzm, kowidianizm... Właściwie te zmiany czasu to i tak najmniejszy problem w tym bajzlu zwanym eurokołchozem.
Mi to już zwisa, ja i tak żyję na lata, a nie na godziny...


~Samantha (gość)

28.10.2023 22:13

Mój Seba z soboty na niedzielę i to każdą to ma taką czasoprzestrzeń że nawet 5 godzin w przód czy w tył na nim nie robi różnicy, rano jak się budzi to nie wie jaki jest dzien i miesiąc a co tu mówić która jest godzina.



~Farmer (gość)

28.10.2023 22:08

Wytłumaczcie to moim kurom


reklama

Dla Ciebie

27°C

Pogoda

Kontakt

Radio