TERAZ3°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Szpital już nie decyduje. To NFZ rozdaje karty

S.Fiszer
Sara Fiszer czw., 8 sierpnia 2019 11:41
Wszystko wskazuje na to, że Zakład Opiekuńczo Leczniczy, który ma powstać w Piotrkowie po Powiatowym Centrum Matki i Dziecka będzie placówką komercyjną. Konkursy na ZOL już się odbyły, a wszystkie pieniądze zostały rozdysponowane. Wszystko wskazuje również na to, że PCMD nie zachowa również nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz Oddziału Internistycznego, który zostanie przeniesiony do szpitala wojewódzkiego.
Zdjęcie
Autor: fot. PCMD Piotrków

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

- Nie planujemy konkursu na ZOL w najbliższej przyszłości. Jesteśmy już po takim konkursie i teraz będziemy podpisywać umowy z placówkami, które zostały wybrane. Pani dyrektor PCMD do tego konkursu się nie zgłosiła - powiedziała nam Anna Leder, rzecznik prasowy Łódzkiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

W województwie łódzkim "dokupiono" 85 łóżek, najwięcej w szpitalu w Radomsku (28 łóżek), w Piotrkowie natomiast będzie to 8 łóżek w Instytucie Zdrowia Medicall.

 
Dyrektor Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie chciała również utrzymać przy ZOL Oddział Wewnętrzny. - Nie wypowiada się umowy, jeśli chce się jakieś oddziały posiadać. Pani dyrektor wyszła z sieci, a więc zrezygnowała z tego zakresu świadczeń i zrezygnowała z odpowiedzialności za mieszkańców w tych zakresach. Jeśli chodzi o Odział Internistyczny, to mamy już zgodę Rady Społecznej Szpitala Wojewódzkiego (Rakowska - przyp. red.), żeby zwiększyć liczbę łóżek na istniejącej już internie w tamtejszej placówce. Podobnie jest w przypadku świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. To jest zarezerwowane tylko dla szpitali, które są w sieci, co oznacza, że w Piotrkowie usługi te będą dostępne wyłącznie w szpitalu wojewódzkim – mówiła Anna Leder. - Pani dyrektor zrzekła się roli reżysera opieki nad pacjentami w powiecie piotrkowskim. To NFZ będzie decydował o tym, jaka liczba łóżek jest potrzebna mieszkańcom. Kto wypowiada umowę, traci możliwość kontrolowania tego, jak są udzielane świadczenia. My zapewnimy taką liczbę łóżek, jaka będzie konieczna dla mieszkańców powiatu. Proszę pamiętać, że to nie łóżka leczą ludzi, a to, jak sprawnie jest zorganizowany oddział i jaka jest wysokość kontraktu. Tutaj jest ryczałt, a więc pieniądze przekazywane są odgórnie - dodaje.


Dla Narodowego Funduszu Zdrowia priorytetową sprawą jest ginekologia, położnictwo i neonatologia. Fundusz ma nadzieję, że od 1 października wszystkie te oddziały będą funkcjonowały w Piotrkowie.

 
Przypomnijmy, uruchomienie Zakładu Opiekuńczo Leczniczego będzie kosztować szpital powiatowy ok. 200 - 300 tysięcy zł. Jeżeli wszystkie terminy zostaną dotrzymane, ZOL ruszy najwcześniej w lutym 2020 roku.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 85

    reklama

    Dla Ciebie

    3°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio