TERAZ17°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Staruszka straciła 14 tys. zł

A.Stańczyk
Aleksandra Stańczyk śr., 10 września 2014 05:56
Policjanci z piotrkowskiej Komendy otrzymali telefoniczne zgłoszenie od 83-letniej mieszkanki miasta o oszuście, który wyłudził od niej pieniądze.
Zdjęcie

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Kobieta odebrała telefon stacjonarny (5 IX), na który połączył się mężczyzna, podający się za funkcjonariusza policji, twierdząc, że córka rozmówczyni była sprawcą wypadku drogowego i kobieta musi wpłacić pieniądze jako poręczenie. Do rozmowy włączyła się także kobieta, która płacząc i udając córkę rozmówczyni, prosiła o pomoc. Starsza pani zobowiązała się, że zapłaci żądaną kwotę, mówiąc jednocześnie, że ma tylko 14 tys. złotych. Rozmówca powiedział także, że w jego imieniu pieniądze odbierze kolega. Mężczyzna nakazał kobiecie, by nikogo nie informowała o całej sprawie. Nie podejrzewając niczego złego, 83-latka przekazała nieznajomemu pieniądze, które być może były oszczędnościami całego życia.

Policja ponownie apeluje do wszystkich piotrkowian, a w szczególności do osób starszych i mieszkających samotnie, o ostrożność. Taki telefon może odebrać każdy z nas, nie zdając sobie sprawy, że może mieć do czynienia z przestępcą. Oszuści działający metodą „na wnuczka” wprowadzają swoje ofiary w błąd. Prowadzą rozmowę tak, że potencjalna ofiara jest pewna, że rozmawia z członkiem swojej rodziny lub że w rozmowie chodzi rzeczywiście o osobę najbliższą. Przestępcy, wciągając rozmówcę w grę pozorów, sprawiają, że ten nawet nie wie, kiedy traci oszczędności życia. Pamiętajmy, że wystarczy jeden telefon do rodziny, aby potwierdzić z kim mamy do czynienia.

- Aby ustrzec się przed tego typu oszustwem, należy przede wszystkim jak najszybciej skontaktować się z osobą, do której mają trafić pieniądze. W ten sposób można się upewnić, czy to rzeczywiście krewny czy znajomy osoby odbierającej telefon zwracał się z prośbą o pomoc finansową. Należy bezwzględnie zakończyć rozmowę mimo stanowczego tonu rozmówcy i zadzwonić do członka rodziny potwierdzając zdarzenie – radzą policjanci.

Pamiętajmy, że nie należy przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy przez osoby pośredniczące – należy sprawdzić czy to jest prawdziwy krewny, dzwoniąc do niego. Bezwzględnie należy sprawdzić, czy dzwoniący jest osobą, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy.


Policjanci apelują o rozwagę i czujność! Natychmiast zawiadamiajmy o każdym takim podejrzanym przypadku, dzwoniąc na bezpłatny numer alarmowy 997 lub 112.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 10

    reklama

    Dla Ciebie

    17°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio