TERAZ12°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Rozszerzenie sieci dróg płatnych od 1 listopada

pon., 28 października 2024 08:06
Rada Ministrów przyjęła nowelizację rozporządzenia w sprawie rozszerzenia sieci płatnych dróg krajowych lub ich odcinków oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Dotyczy to także odcinka od węzła Piotrków Trybunalski Zachód do węzła Opacz (Warszawa).
Zdjęcie
Autor: fot. Ministerstwo Infrastruktury

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Opracowane przez Ministerstwo Infrastruktury rozporządzenie przewiduje rozszerzenie od 1 listopada 2024 r.  sieci dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobierana jest opłata elektroniczna. Chodzi o drogi lub odcinki dróg klasy A (autostrady) i S (ekspresowe). Nowe przepisy będą dotyczyć wyłącznie pojazdów o masie przekraczającej 3,5 t oraz autobusów. Nie ma planów wprowadzenia opłat od samochodów osobowych i motocykli za przejazd odcinkami dróg zarządzanymi przez GDDKiA.

 

Do rozszerzenia sieci dróg płatnych zobowiązał się poprzedni rząd. Działanie zostało zaplanowane i zgłoszone jako jedno z tych, które Polska zamierza podjąć w ramach Krajowego Planu Odbudowy – reforma E2.1. Zwiększenie konkurencyjności sektora kolejowego.

— Do tego działania zobowiązali się nasi poprzednicy w ramach realizacji kamienia milowego KPO. Rozszerzenie sieci dróg płatnych jest kontynuacją polityki obejmowania od 2011 r. nowo wybudowanych dróg opłatą elektroniczną. Sieć nie była rozszerzana od 2017 r., a od tego czasu w Polsce oddano do użytku wiele nowych odcinków dróg krajowych – autostrad i dróg ekspresowych. Co istotne, wpływy z opłat za przejazd pojazdów ciężkich i autobusów trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego, z którego finansowana jest budowa nowych dróg i remonty istniejącej sieci — powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Opłata jest oparta na zasadach „korzystający płaci” oraz „zanieczyszczający płaci” – stawki za przejazd są uzależnione od masy pojazdów oraz od normy emisji spalin.

 

Długość nowych odcinków dróg do objęcia opłatą to ok. 1,6 tys. km. Obecnie opłaty są pobierane na ok. 3,6 tys. km dróg krajowych wszystkich kategorii. Po rozszerzeniu sieci będziemy mieć więc w Polsce ponad 5 tys. km dróg krajowych objętych opłatą elektroniczną.

 

Pobór opłat w systemie e-TOLL odbywa się za pomocą systemu satelitarnego. Oznacza to, że nie ma konieczności montowania urządzeń do tego służących na drodze.

 

file=1

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 18

    ~DonaldZbawiciel (gość)

    29.10.2024 08:50

    Tanie państwo w wydaniu króla Europy uśmiechacie się dalej ......


    ~KO to dno (gość)

    28.10.2024 15:00

    Uśmiechajcie się szeroko, bo to jeszcze nie KOniec.



    ~jak (gość)

    28.10.2024 12:17

    100 obietnic na 100 dni ,,,i mamy kolejne podwyżki ,powinny być TYLKO DLA USMIECHNIĘTYCH ,dlaczego dotykają nas wszystkich ?



    ~Nie bać Tuska (gość)

    28.10.2024 10:47

    Świetna wiadomość dla uśmiechniętych, radujcie się będzie coraz gorzej



    ~Starszy (gość)

    28.10.2024 10:40

    Czyli trochę za PIS-przybyło tych dróg,a obecni będą spijać śmietankę


    reklama

    Dla Ciebie

    12°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio