TERAZ8°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Region: Tam każdy może dosięgnąć gwiazd

JaKac1
JaKac1 wt., 3 lipca 2012 09:25
Od listopada w Zelowie funkcjonuje nowoczesne obserwatorium astronomiczne. Budowa trwała kilka lat i pochłonęła 5 mln złotych. W ramach inwestycji powstała również tzw. mediateka (z panelami LCD, komputerami i rzutnikami) i trzy nowe sale dydaktyczne. Co ciekawe, z nowoczesnych teleskopów nie korzystają tylko uczniowie. Może to zrobić każdy ciekawski.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Kopuła o średnicy 5,2 m powstała na budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Pod dachem zmieści się cała klasa uczniów, ale dla wygody z teleskopów korzysta się w mniejszych grupach. Gdyby nie dotacja, trudno byłoby o takie przedsięwzięcie. Gros środków pochodzi z budżetu unijnego. Wielu mieszkańców dziwiło się, dlaczego w niewielkim Zelowie powstaje właśnie obserwatorium astronomiczne, ale już teraz wiadomo, że inwestycja okazała się być strzałem w dziesiątkę. Do podbełchatowskiej miejscowości zjeżdża coraz więcej wycieczek szkolnych i indywidualnych.

- Do zelowskiego obserwatorium może przyjechać każdy. Zaznaczam jednak, że przyjmujemy zapisy, żeby móc kompletować grupy wizytowe. Osoby z zewnątrz mogą wejść do budynku i z obserwatorium korzystać. Niedawno obserwowaliśmy “Tranzyt Wenus” - na to wydarzenie również mógł przyjść każdy. W najbliższych miesiącach planujemy kilka tego typu spotkań. We wrześniu – na pewno “Noc z Kopernikiem”. Część ludzi będzie obserwować gwiazdy teleskopem, część oglądać filmy edukacyjne – po jakimś czasie grupy będą się wymieniać. Informację o terminach spotkań będzie na pewno można odnaleźć w Internecie – mówi Damian Nowak, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zelowie.

- Na terenie szkoły mamy koła astronomiczne, których członkowie regularnie oglądają niebo, opisują zjawiska i pożytecznie spędzają czas. Działalność szkoły w tym zakresie już procentuje. Nawiązaliśmy ścisłą współpracę z Uniwersytetem Łódzkim. Owocem porozumienia jest choćby zakup teleskopu do obserwacji słońca (w sumie mamy teraz pięć profesjonalnych teleskopów). Profesorowie ze studentami przyjeżdżają na obserwacje. Co jest naszą zaletą? W Zelowie jest po prostu dużo ciemniej niż w dużym mieście, łatwiej więc o skuteczne obserwacje – dodaje dyrektor.


Razem z uczniami obserwatorium odwiedziło już ponad tysiąc osób. W okresie wczesnoletnim niebo można obserwować dopiero po 23.00. Z kolei już we wrześniu po 20.00.

JK

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 2

    ~jestem z miasta (gość)

    03.07.2012 19:39

    "Matheus" napisał:
    Ciekawe czy realnym byłoby zrobić coś takiego w naszym mieście.
    Nie! U nas robi się korkujące ruch ronda.


    ~Matheus (gość)

    03.07.2012 09:42

    Szkoda że w Piotrkowie takiego nie ma. To co mamy w I LO mimo przecież pięknych tradycji jest już jednak dość... przestarzałe. Czym innym wszakże jest oglądanie nieba przez prawdziwy dobrej klasy teleskop, a czym innym śledzenie kropek na suficie. Ciekawe czy realnym byłoby zrobić coś takiego w naszym mieście.


    reklama

    Dla Ciebie

    8°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio