TERAZ4°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Piotrkowscy Prawosławni świętują Wielkanoc

W tym roku prawosławne święta wielkanocne w porównaniu do katolickich wypadają bardzo późno. Rozpoczęły się w niedzielę 2 maja, a zakończą trzecim dniem świąt we wtorek 4 maja. Nasz reporter odwiedził dziś piotrkowską cerkiew przy ul. Słowackiego.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Dlaczego więc w tym roku taka data, prawie miesiąc po Wielkanocy w kościele katolickim? - Święta według obrządku wschodniego czasami pokrywają się ze świętami katolickimi. Katolicy obchodzą Wielkanoc po pierwszej równonocy wiosennej, natomiast prawosławni mają jeszcze jeden warunek. Pascha musi być pasce żydowskiej, zatem w tym roku różnica między świętami to aż prawie miesiąc - wyjaśnia Patryk Panasiuk z fundacji Hagia Marina.

W Wielkanoc wierni kościoła wschodniego pozdrawiają się radośnie pozdrowieniem „Chrystus zmartwychwstał - Zaiste zmartwychwstał”. - To tradycja powszechna w kościele prawosławnym na całym świecie - dodaje Panasiuk.

 

Co ciekawe, ku zdziwieniu wiernych z Grecji, Bułgarii, Gruzji czy z Rosji, prawosławni w Polsce obchodzą Wielkanoc z tradycjami powszechnie znanymi katolikom. - Jest Wielki Tydzień, który rozpoczyna się w Wielkim Czwartkiem. Wtedy sprawowana jest liturgia w cześć ostatniej wieczerzy. W Wielką Sobotę jest Wigilia Paschalna. Również chodzimy z koszyczkami do cerkwi święcić pokarmy - mówi Patryk Panasiuk.

 

Ciekawym zwyczajem jest sprawowanie w Wielki Czwartek Jutrznia Wielkiego Piątku. - To ważne nabożeństwo wprowadzające w Triduum Paschalne. Odczytywanych jest 12 fragmentów Ewangelii o Męce Pańskiej. Wierni zapalają świecie, które poświęcili w Dzień Matki Boskiej Gromnicznej. Po odczytaniu tych fragmentów tych świec się nie gasi, tylko wierni udają się do swoich domów i okadzają sadzą na znak krzyża próg domu - opowiada nasz rozmówca.

 

Wielka Sobota to Wigilia Paschalna, kiedy to święcone są słodkie chleby i wino. Sama Wielkanoc świętowana jest w rodzinnym gronie, podobnie jak w przypadku katolików.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 13

    ~zanzibar (gość)

    04.05.2021 07:48

    Oni też mają swoje zabobony.


    ~Katolik (gość)

    02.05.2021 23:35

    Błogosławionych świąt Bracia. Mimo kilku różnic w liturgii wspólnie oddajemy chwałę temu samemu Bogu i cieszymy się razem ze zmartwychwstania Pana Jezusa. :)



    97-300

    02.05.2021 21:58

    Zdrowych radosnych Świąt Wielkiejnocy .


    ~Łomatuchno (gość)

    02.05.2021 21:28

    XB christos waskres. Najlepsze życzenia Wielkanocne.


    ~Mkm (gość)

    02.05.2021 20:24

    Najlepsze życzenia Wielkanocne dla wszystkich naszych braci i sióstr prawosławnych.


    reklama

    Dla Ciebie

    4°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio