TERAZ -6°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Zła
reklama Wolmed 2025

Wernisaż wystawy „Piotrków serce Legionów” w Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim

D.Hejniak
Daniel Hejniak pon., 5 stycznia 2026 07:54

Na wyjątkowe wydarzenie historyczne – wernisaż wystawy „Piotrków serce Legionów”, która w murach dawnego Zamku Królewskiego przypomni kluczową rolę miasta w działalności Legionów Polskich i walce o niepodległość, zaprosi mieszkańców i gości Muzeum w Piotrkowie już 11 stycznia 2026 roku.

Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza mieszkańców miasta i regionu na wernisaż wystawy „Piotrków serce Legionów”, który odbędzie się w niedzielę, 11 stycznia 2026 roku, o godzinie 17:00. Wydarzenie będzie miało miejsce w siedzibie muzeum przy Placu Zamkowym 4, w historycznych wnętrzach dawnego Zamku Królewskiego. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

Nowa wystawa przybliża niezwykle ważny, choć nie zawsze powszechnie znany rozdział historii Piotrkowa Trybunalskiego. Ekspozycja pokazuje miasto jako jeden z kluczowych ośrodków działalności Departamentu Wojskowego Naczelnego Komitetu Narodowego oraz miejsce istotne dla procesu formowania Legionów Polskich w czasie I wojny światowej. To właśnie tutaj zapadały decyzje i toczyły się działania, które miały znaczenie dla polskich dążeń niepodległościowych.

Zwiedzający zobaczą oryginalne artefakty z epoki, uzupełnione elementami rekonstrukcyjnymi, które wspólnie tworzą spójną i przystępną opowieść o lokalnych śladach walki o niepodległość. Wystawa łączy walory historyczne i edukacyjne, pozwalając lepiej zrozumieć rolę Piotrkowa w wydarzeniach o znaczeniu ogólnopolskim.

Projekt „Piotrków serce Legionów” realizowany jest we współpracy z Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim oraz Fundacją Cor Ignis. Przedsięwzięcie prowadzone jest przez Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim w ramach programu KPO. GRANTY 2025. A2.5.1, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej – NextGenerationEU.

Wernisaż będzie doskonałą okazją, by nie tylko obejrzeć nową wystawę, ale także spotkać się z historią miasta w wyjątkowej, zamkowej scenerii. Muzeum zaprasza wszystkich zainteresowanych dziejami Piotrkowa, Legionów Polskich i walki o niepodległość.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 1

    reklama

    Dla Ciebie

    -6°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio