TERAZ7°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Pamietają o legionistach

pt., 12 listopada 2021 13:19
Mszą świętą w sanktuarium N.M.P. Matki Życia w Rozprzy rozpoczęto uroczystości z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po mszy złożono wieńce oraz znicze pod tablicą upamiętniającą 100-lecie powstania 4 i 6 pułku Legionów Piłsudskiego w Rozprzy oraz pod pomnikiem poległych bohaterów walczących o Polskę i Lud w latach 1939-1945. W miejscach pamięci zapłonął Ogień Niepodległości.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Rozprza zapisała się na kartach historii Legionów Polskich. To właśnie w Rozprzy w roku 1915 tworzony był 4 i 6 Pułk Piechoty Legionów Polskich, które weszły w skład III Brygady.

 

- Władze gminy kultywują tradycję legionów. 5 listopada po raz kolejny nasi przedstawiciele, po złożeniu wieńca na Cmentarzu Legionowym w Polskim Lasku pobrała Ogień Niepodległości, by mógł on zapłonąć 11 listopada także na tutejszych pomnikach - informuje Jakub Miler z Urzędu Gminy w Rozprzy.

 

Tradycja przewożenia Ognia Niepodległości z Kostiuchnówki do Warszawy i Krakowa rozpoczęła się jeszcze przed wojną. Zwyczaj ten od 2000 roku nieprzerwanie podtrzymują zgierscy harcerze.

 

Główny Płomień jest przekazywany na ręce Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i bierze udział w Centralnych Obchodach Święta Niepodległości przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, gdzie na jednej z kolumn znajduje się tablica upamiętniająca walki pod Kostiuchnówką.

Sztafeta rowerowa z „Ogniem Niepodległości” upamiętnia bitwę, do której doszło w dniach 4-6 lipca 1916 roku pod Kostiuchnówką na Wołyniu, gdzie legiony Marszałka Józefa Piłsudskiego wstrzymały natarcie armii rosyjskiej, co zostało okupione krwią i śmiercią około 2 000 żołnierzy.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 0

    reklama

    Dla Ciebie

    7°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio