TERAZ3°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Nie ma zgody na wyburzenie ruiny przy ul. Batorego. Co z przebudową Relaksu?

A.Stańczyk
Aleksandra Stańczyk czw., 6 lutego 2020 07:25
Dokumentacja jest gotowa, a pozwolenie na budowę wydane, teoretycznie nic więc nie stoi na przeszkodzie, by mogła ruszyć zapowiadana przez władze Piotrkowa przebudowa hali Relax przy ul. Batorego. Sprawa jednak trochę się skomplikowała, bo konserwator zabytków nie zgodził się na wyburzenie starego budynku dawnej rektyfikacji, który stoi przy hali sportowej. Co teraz?

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Przebudowa Relaksu w Piotrkowie miała rozpocząć się w 2019 roku, zmodernizowaną halę sportową przy Batorego mieliśmy oglądać już w 2020. Prace jeszcze nie ruszyły. - Dokumentacja jest gotowa. Pozwolenie na budowę wydane – informuje nas Jarosław Bąkowicz z Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim. - Czekamy na ogłoszenie - przez Ministerstwo Sportu - konkursu, w ramach którego będziemy mogli ubiegać się o dofinansowanie naszej inwestycji.

 

Kwestie finansowe to jednak jedno, drugie to problem z budynkiem, który stoi nieopodal hali. Miasto wystąpiło do konserwatora zabytków o pozwolenie na wyburzenie „zabytku” (który tak naprawdę zabytkiem nie jest, po prostu stoi w strefie objętej nadzorem konserwatora). Konserwator odmówił. Pod koniec września 2019 odbyła się wizja lokalna z udziałem przedstawicielami łódzkiego oddziału Instytutu Dziedzictwa Narodowego. Dziś już wiemy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podtrzymało negatywną decyzję dotyczącą wydania zgody na rozbiórkę zdegradowanego budynku dawnej rektyfikacji. Czy to oznacza, że Relax jednak nie doczeka się przebudowy? - Halę można przebudować – mówi J. Bąkowicz. - Decyzja oznacza, że budynek dawnej rektyfikacji będzie można jedynie wyremontować (pewnie po wcześniejszych ustaleniach z konserwatorem, co do szczegółów wykonanych prac), ale nie można go wyburzyć.

 

Przebudowa hali sportowej, zgodnie z pierwotnym projektem, miała kosztować ok. 18 mln zł. Jeśli jednak konieczny będzie remont budynku obok, koszty zapewne zmienią się. 

 

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 73

    ~gość (gość)

    09.02.2020 00:41

    Ta ruina to "Fabryka rektyfikująca alkohol, Pana Merkusa Brauna" . Zaprojektowana w 1897 roku


    ~filozof (gość)

    07.02.2020 23:31

    Z czego wynika potrzeba burzenia nietykalnego "zabytku" by wybudować halę jak jest pozwolenie na jej budowę, przecież podobnych zabytków jest w naszym mieście dziesiątki jeden w ta czy tamtą co różnica.


    ~~gość (gość)

    07.02.2020 23:16

    A co mnie obchodzi "zabytek" mnie interesuje budowa hali na sąsiedniej działce.


    ~obiektywny (gość)

    07.02.2020 23:09

    A co się wiec zmieniło, zgody nie ma i nie było, wybrana koncepcja zagospodarowania zakładała przecież rozbudowę hali z pozostawieniem do zagospodarowania "zabytku" i co miasto zrobiło w tej materii bo widać, że nic ale dlaczego ?


    ~Alan (gość)

    07.02.2020 15:48

    Co ma piernik do wiatraka??? Ten budynek stoi na osobnej działce, która nie jest częścią opracowania. Nie ma środków na realizację hali i wymyślili trik z wyburzeniem budynku na sąsiedniej działce..Bareja by tego nie wymyślił.


    reklama

    Dla Ciebie

    3°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio