Gościem audycji O tym się mówi - był wójt gminy Moszczenica, Dariusz Magacz. W rozmowie z Marcinem Cecotką mówił o bieżących sprawach samorządu – nowych radnych, inwestycjach społecznych, finansach gminy oraz planach na najbliższe miesiące.
Jak poinformował wójt, Rada Gminy ma już niemal pełny skład. Zaprzysiężeni zostali nowi radni z okręgów Sierosław–Rękoraj oraz Baby–Pomyków, a wkrótce ślubowanie złoży także radny z Kosowa.
Pytany o wcześniejsze rezygnacje, wójt nie chciał wracać do tematu. – To była ich suwerenna decyzja. Nie chciałbym tego rozdrapywać – podkreślił.
Zaznaczył też, że praca w samorządzie wymaga cierpliwości. – Są pewne przepisy i terminy, których trzeba się trzymać. Nawet jeśli chcielibyśmy coś przyspieszyć, czasem się po prostu nie da – mówił
Od kilkunastu dni w Kosowie funkcjonuje Dzienny Dom Seniora. Placówka mieści się w budynku po dawnej szkole. Przygotowano w niej 15 miejsc dla seniorów. Dom działa od godziny 8 do 16, a uczestnicy mają zapewniony m.in. dwudaniowy obiad i zajęcia integracyjne.
– Jestem mile zaskoczony i bardzo się cieszę, że udało się tę inwestycję zrealizować – powiedział wójt – To naprawdę potrzebne miejsce. Seniorzy nie muszą siedzieć sami w domu. Mogą się spotkać, porozmawiać, spędzić razem czas – dodał
Podczas dni otwartych zainteresowanie było duże. Jak zaznaczył wójt, wiele osób chciało zobaczyć, jak placówka funkcjonuje w praktyce.
Trwa budowa gminnego żłobka przy ul. Piotrkowskiej, w budynku po dawnym gimnazjum. Placówka ma być gotowa do końca czerwca i przyjąć 40 dzieci.
– Mamy już wszystkie procedury przygotowane – regulamin, statut. Chcemy, aby od września żłobek ruszył pełną parą – zapowiedział Dariusz Magacz – Mam nadzieję, że będzie się cieszył dużym zainteresowaniem i pomoże młodym mamom wrócić na rynek pracy– dodał
Nabór ma rozpocząć się w okresie wakacyjnym.
Wójt poinformował również o poprawie sytuacji finansowej gminy.
– Od momentu, kiedy zostałem wójtem, czyli od 7 maja 2024 roku, zadłużenie gminy zmniejszyło się o ponad 11 milionów złotych – podkreślił
Jak zaznaczył, to efekt konsekwentnych działań finansowych prowadzonych w ostatnich miesiącach.
Gmina Moszczenica dysponuje ponad 3,5 hektara terenów inwestycyjnych. W ich sąsiedztwie planowany jest odwiert geotermalny, który – jak podkreśla wójt Dariusz Magacz – ma zwiększyć atrakcyjność tego obszaru dla przedsiębiorców.
W planach są także kolejne obszary przeznaczone pod działalność gospodarczą, m.in. w rejonie Ikei. Gmina chce doprowadzić do uregulowania wszystkich kwestii formalnych tak, aby w przyszłości możliwe było tam rozpoczęcie nowych inwestycji.
Jeśli chodzi o sam odwiert, podpisano już wszystkie umowy, a obecnie trwają prace przygotowawcze i uzgodnienia z Urzędem Ruchu Górniczego w Kielcach. Konieczne będzie również przełożenie sieci średniego napięcia ze względu na wymogi bezpieczeństwa – planowana wiertnia ma mieć około 50 metrów wysokości.
– Tego nie widać, ale wszystko się toczy. Mamy zapewnienie, że w lipcu wejdziemy już na otwór– poinformował wójt
Samorząd kontynuuje także wsparcie dla oświaty. Szkoły w Babach, Srocku i Jarostach otrzymały dofinansowanie na doposażenie, organizację warsztatów i zajęć dodatkowych oraz studia podyplomowe dla nauczycieli.
– O szkoły też się troszczymy. Udało się podpisać umowy na pozyskanie środków – zarówno na wyposażenie, jak i na zajęcia dodatkowe dla dzieci oraz dokształcanie nauczycieli – mówił Dariusz Magacz – To wsparcie w kierunkach, które są dziś najbardziej potrzebne w szkołach – dodał
Samorząd nie zapomina o sporcie. Trwa remont szatni przy klubie Pionier Baby. Część środków udało się pozyskać zewnętrznie – z Urzędu Marszałkowskiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki – resztę dołożyła gmina.
Wójt podkreśla, że to inwestycja potrzebna i długo wyczekiwana przez lokalne środowisko sportowe.
W maju odbędzie się kolejne duże wydarzenie plenerowe – Motofestyn czyli nieoficjalne dni Moszczenicy. W programie tradycyjnie znajdą się prezentacje motocykli i samochodów – zarówno zabytkowych, jak i najnowszych modeli – oraz atrakcje dla całych rodzin.
Komentarze 1