TERAZ 22°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Miejski monitoring na nowo? Piotrków czeka zmiany z systemem Smart City

F.Zieliński
Filip Zieliński sob., 24 maja 2025 08:40

Piotrkowski monitoring jest jednym z najstarszych tego typu systemów w regionie. 50 kamer pomaga w pilnowaniu bezpieczeństwa w mieście, sieć obsługuje Straż Miejska. Zupełnie inaczej wygląda to w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie działa 208 kamer i rozwijany jest inteligentny system zarządzania. Prezydent Juliusz Wiernicki zapowiedział modernizacje systemu. Czy czeka nas rewolucja smart city?

Zdjęcie
Autor: Grafika ePiotrkow.pl

W Tomaszowie Mazowieckim działa 208 kamer

Insp. Tomasz Jędrzejczyk, Komendant Powiatowy Policji w Tomaszowie Mazowieckim zachwala nowoczesny system monitoringu, który rozbudowywany jest w mieście. Ponad dwieście kamer, obsługiwanych jest przez nowoczesne centrum monitoringu, które pomaga w pracy tomaszowskiej policji.

- Wadą rozwiązania, gdzie monitoring pozostaje w nadzorze Straży Miejskiej, jest to, że dyżurny, który odpowiada za sprawdzanie tego, co się dzieje na monitorach, odpowiada również za zarządzanie patrolami, za przyjęcie interesanta, za załatwianie innych spraw. Fenomen skuteczności monitoringu w Tomaszowie Mazowieckim oparty jest na rozwiązaniu organizacyjno-strukturalnym. Chodzi o to, że centrum monitoringu jest komórką organizacyjną Wydziału Zarządzania Kryzysowego, a nie jest podległą, powiązaną ze Strażą Miejską. Po rozbudowie i rewitalizacji Parku Solidarności łącznie jest 208 kamer - 46 obrotowych i 162 stałopozycyjne. W tym jest jedna ciekawa kamera do czytania tablic rejestracyjnych. Miasto Tomaszów zainwestowało, widzi efekty tego, przekłada się to bezpośrednio na bezpieczeństwo mieszkańców, a przede wszystkim na skuteczność działania policji. To jest ogromny plus, kiedy z monitoringu możemy korzystać online, a również możemy sięgnąć do tego monitoringu. I ta jakość monitoringu pozwala na identyfikację osób, na identyfikację numerów rejestracyjnych czy identyfikację pojazdów. No i współpraca między policją. Końcówka monitoringu podłączona jest pod stanowisko kierowania na dyżurce policji, co daje nam możliwość wglądu w sytuację, nawiązania szybkiego kontaktu z obsługą monitoringu i obserwowania tego samego zdarzenia przez dwóch operatorów. I koordynowanie działań. To jest ogromny plus - mówił insp. Tomasz Jędrzejczyk, Komendant Powiatowy Policji w Tomaszowie Mazowieckim.

Piotrków był pierwszy, lecz został w tyle

W Piotrkowie Trybunalskim obecnie działa 50 kamer. Inaczej niż w Tomaszowie, system obsługiwany jest całodobowo przez Straż Miejską. Jak ustaliliśmy, kamery mają już swoją świetność za sobą, a według słów Jacka Hofmana, komendant Straży Miejskiej, pełnią one głównie funkcje prewencyjne – mają odstraszać od złych zachowań.

- Piotrków był jednym z pierwszych miast, gdzie były zainstalowane kamery miejskiego monitoringu. To było 7 kamer. Dzisiaj jest ponad 50. Są zlokalizowane przede wszystkim w centrum miasta, gdzie odbywa się największy ruch pieszych i pojazdów. Można powiedzieć, że najwięcej się dzieje w rejonie amfiteatru, starego miasta. Są tam punkty wyposażone w kamery i obrotowe, i stacjonarne. Są fragmenty miasta pod taką stałą kontrolą. Wspólnie z inżynierami miasta już trwają prace nad koncepcją rozbudowy naszego piotrkowskiego monitoringu, także ten proces unowocześniania, uzupełniania o miejsca, gdzie te kamery jeszcze powinny być, będzie u nas też następował. Monitoring pełni przede wszystkim funkcję prewencyjną, czyli sam fakt, świadomość tego, że osoby, które tu się znajdują, są w zasięgu kamer, już działa odstraszająco i prewencyjnie. Po drugie, operator monitoringu ma możliwość przemieszczania się natychmiast w miejsce, gdzie patrol tak szybko nie dojedzie, po otrzymaniu zgłoszenia, i to tak się również dzieje. Mamy informację o tym, że w danym miejscu następuje jakieś zdarzenie, i operator monitoringu natychmiast w tym miejscu już jest. Bardzo dużo nagrań przekazujemy policjantom - mówił Jacek Hofman, komendant Straży Miejskiej w Piotrkowie.

Czekają nas zmiany?

Prezydent Juliusz Wiernicki zapowiedział gruntowną przebudowę systemu monitoringu i rozbudowanie go o elementy smart city.

- W Piotrkowie sporo rzeczy jeszcze kuleje. Jeśli tylko będę miał taką szansę, wbrew oczekiwaniom inicjatorów referendum, no to będziemy usprawniali te rzeczy. Oczywiście będziemy usprawniali monitoring. Oczywiście zapowiedzieliśmy dążenie do Smart City. Będzie to kompatybilne z całym systemem oświetlenia miejskiego, którego audyt już za chwilę się kończy - mówił Juliusz Wiernicki, prezydent Piotrkowa Trybunalskiego.

Inteligentny System Transportowy w Piotrkowie

Modernizacja systemu monitoringu miejskiego ma wiązać się z budową jeszcze większej sieci - Inteligentnego Systemu Transportowego (ITS) oraz smart city. System ten pomoże w organizowaniu ruchu w mieście. Będzie dawał możliwość szybszego przejeżdżania autobusom MZK oraz służbą. Podpowie nam, gdzie znajdą się wolne miejsca do parkowania i przede wszystkim zwiększy bezpieczeństwo i wgląd służb na sytuację obecną na piotrkowskich drogach. Taka wizję na system ITS ma Adam Bak, inżynier miasta Piotrkowa.

- System monitoringu to jest kolejny system, który w Piotrkowie istnieje. Każda kamera działa odrębnie. Są jakieś połączenia, które Straż Miejska ma do dyspozycji, można na niektóre kamery zerknąć, natomiast nie do wszystkich. System monitorowania w mieście musi być skupiony na przestrzeniach publicznych. Musi być skupiony na drogach, na placach, na parkach. Ten ITS, który chcemy opracować w tym roku, tę koncepcję wdrożenia, również będzie zakładał rozbudowę systemu monitoringu. To jest kolejny bardzo duży temat, bardzo obszerny i bardzo miastu potrzebny. Na to też kładziemy duży nacisk w przestrzeni publicznej. Chcemy, aby ludzie w mieście czuli się naprawdę bezpieczni. Trzeba na to zwrócić uwagę. No i tutaj mam nadzieję, że to obszerne opracowanie, które się, mam nadzieję, też w tym roku pojawi, będzie już podstawą do budowy tego systemu. Natomiast muszę wskazać, że sama instalacja systemu, przełączenie tych około stu kamer, które w mieście aktualnie mamy, to nie jest wszystko. Teraz do każdej inwestycji dokładamy obowiązkowo, przynajmniej przy tych większych skrzyżowaniach, montaż kamer na skrzyżowaniu po to, żebyśmy byli w stanie wiedzieć, kto do miasta wjeżdża. Proszę tutaj sobie wyobrazić, jak bardzo ułatwia to pracę służbom. Jeżeli jakiś pojazd byłby poszukiwany, to cały system będzie w stanie wskazać, w którym dokładnie kierunku taki pojazd się przemieścił. No i to wszystko jest tak naprawdę dla bezpieczeństwa mieszkańców - mówił Adam Bak, inżynier miasta Piotrkowa.

Adam Bak, jak powiedział czerpie inspiracje z zaawansowanego systemu ITS znajdującego się w Jeleniej Górze. Na razie nie wiadomo jednak kiedy takie rozwiązania zostaną wprowadzone w Piotrkowie.

Posłuchaj programu Faktograf na temat piotrkowskiego monitoringu

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 20

    reklama

    Dla Ciebie

    22°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio