- Tworzone są wspólne patrole. Wspieramy policję, w takim patrolu uczestniczy jeden żołnierz WOT i jeden funkcjonariusz. Dysponują oni listą osób będących w kwarantannie, udają się pod ich adresy i nawiązują z nimi kontakt. Ich podstawowym zadaniem jest sprawdzenie, czy dana osoba rzeczywiście przebywa w miejscu odizolowania, ale pytają także o aktualny stan zdrowia i doraźne potrzeby. Oczywiście działania te prowadzone są zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny, a kontakt odbywa się przez telefon lub domofon. Naszym celem jest, żeby poddani kwarantannie zostali w domach i cały czas podkreślamy, że jeszcze nigdy tak wiele nie zależało od tego, żeby po prostu pozostać w miejscu zamieszkania, nic więcej nie trzeba robić – mówi mjr. Arkadiusz Rubajczyk, oficer prasowy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W całym kraju w różnego rodzaju działania związane z epidemią koronawirusa zaangażowanych jest 2100 żołnierzy WOT w ramach pierwszej w historii ogólnopolskiej operacji przeciwkryzysowej pod kryptonimem „ODPORNA WIOSNA” (RESILIENT SPRING).
Wojska Obrony Terytorialnej utworzyły także punkt bezpłatnego i całodobowego wsparcia psychologicznego. Pod numerem telefonu 800-100-102 każda samotna, starsza, czy źle znosząca izolację osoba może otrzymać fachową pomoc psychologiczną.