1 z 14
2 z 14
3 z 14
4 z 14
5 z 14
6 z 14
7 z 14
8 z 14
9 z 14
10 z 14
11 z 14
12 z 14
13 z 14
14 z 14
Czy coś z tego wyniknie na dłużej? Jeszcze nie wiadomo. Przedstawiciele firmy mają zaproponować piotrkowskiemu magistratowi zamontowanie iluminacji wnętrza i części zewnętrznej kościoła pw. św. Jakuba (Fara) w Piotrkowie Trybunalskim oraz Liceum Chrobrego. Koszt oświetlenia jednego budynku to ok. 15 – 20 tys. zł. Czy urzędnikom spodoba się ten pomysł, nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że próba wyglądała imponująco. Bryły budynków pokazały się w pełnym kształcie, a kopuła Fary wyglądała naprawdę bajkowo.
- Jak każda tego rodzaju próba przeprowadzona na rzeczywistym obiekcie, pozwala zweryfikować sprzęt i założenia projektanta, tj. kolor użytego światła, jego intensywność oraz ukierunkowanie. Właściwie tylko próba pozwala uniknąć błędów wynikających z ograniczeń samego obiektu, jego struktury lub lokalizacji np. względem ciągów komunikacji, osiedli mieszkalnych itp. narażonych na tzw. „zanieczyszczenie światłem”, które może przeszkadzać lub po prostu szpecić – mówią specjaliści.
Jak wyglądały szczegóły przeprowadzonego eksperymentu?
- W przypadku Liceum Chrobrego zastosowano gruntowe reflektory szerokokątne, których ustawienie względem elewacji Liceum podkreśliło wszystkie elementy elewacji, wzmacniając rysunek fasady, która staje się czytelna i rozpoznawalna z dalszej perspektywy. Jednocześnie próbie poddano kolorystykę elewacji budynku Liceum, używając ciepłej i zimnej emisji białego światła. Porównując prawą, oświetloną i lewą, nieoświetloną część budynku Liceum, możemy zadecydować o wyborze sposobu ekspozycji budynku. Jeśli chodzi o kościół Farny, - wielopunktowa ekspozycja budynku kościoła ma na celu zaakcentowanie jego bryły na tle wieczornego krajobrazu miasta, natomiast w bliskiej perspektywie tworzy szczególny nastrój bezpośredniego otoczenia, akcentując charakterystyczne elementy elewacji i podkreślając atmosferę świątyni. W tak gęstej zabudowie śródmieścia, pełnego wielokierunkowego świetlnego tła, iluminacja sprowadza się do podkreślenia naturalnym kolorem światła hełmu wieży, wydobycia faktury i koloru dachówki, akcentując elementy fasady tj. portale wejściowe, ościeżnice okien i inne – mówią fachowcy.
Iluminację piotrkowskich zabytków przeprowadziła piotrkowska firma EL-GREG we współpracy z Włoską firmą Disano specjalizującą się w tego typu projektach, a mającą w swoim dorobku oświetlenie takich obiektów, jak: Wzgórze Wawelskie, Katedry: Warszawska, Siedlecka, Białostocka, Klasztor Jasnogórski, Mury Starej Warszawy, budynek powstańczej PAST’y, Grób Nieznanego Żołnierza i wiele innych eksponowanych miejsc i budynków.
A Państwu jak się podoba?
Komentarze 8
10.12.2014 11:39
Przecież w dzisiejszej Polsce większość starych kościołów wygląda lepiej niż w "chwilę" po wybudowaniu...Popatrzcie na zdjęcia. Sześc obrazków z tego pięć to kościoły...Kler umie chodzić koło swoich interesów. I to za pieniądze laickiej Unii Europejskiej.Ale czarni wiedzą jak dotrzeć do "serc i umysłów" naszych "wodzów".
10.12.2014 09:09
09.12.2014 21:42
Dlaczego Piotrków nie ma porządnej kamerki.Mamy ładny rynek a co pokazujemy?
09.12.2014 20:34
Lepiej wydać te pieniądze na lepsze oświetlenie ulic. Bo obecne lampy mimo, że świecą, to nie oświetlają ulic, tak jak powinny!
09.12.2014 18:51
Podejrzewam, że jest to koszt jednorazowego zakupu oświetlenia, a do tego doliczyć trzeba jeszcze koszt utrzymania wszystkich lamp. Niemniej jednak uważam, że warto, bo efekt naprawdę wyszedł piękny.