TERAZ16°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Czy piotrkowianin zmieni oblicze tradycyjnej legitymacji w Polsce?

sob., 13 marca 2021 19:16
Przypomnijmy, Eryk Zywert w grudniu ubiegłego roku został powołany na członka Rady Dzieci i Młodzieży przez Ministra Edukacji i Nauki. Ukończył Szkołę Podstawową nr 12 oraz III Liceum Ogólnokształcące w Piotrkowie. Reprezentant województwa łódzkiego nie spoczął na laurach, lecz aktywnie uczestniczy w życiu RDiMRP. Dzięki niemu być może legitymacje szkolne trafią do następnej epoki – cyfrowej.
Zdjęcie
Autor: gov.pl

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Rada podjęła temat po interwencjach obywateli, a w większości uczniów, którzy chcą by przestarzałe papierowe legitymacje wkroczyły w nową erę. Projekt #mLegitymacja został przedyskutowany 2 marca na II posiedzeniu RDiMRP. W ostatnim czasie komisja przygotowała pismo do Ministerstwa Edukacji i Nauki, w którym zawarto uwagi i zapytania.

Głównym celem tego pomysłu jest możliwość wylegitymowania się ucznia nie tak jak dotychczas, lecz za pomocą specjalnej aplikacji na urządzenie mobilne. Dokument w tej formie ma być wydawany bezpłatnie na okres trwania edukacji w danej placówce. Co najważniejsze, wprowadzenie do szkół takiego rozwiązania jest „bezkosztowe”, ponieważ infrastrukturę teleinformatyczna i dedykowaną mLegitymacji infolinię zapewnia strona rządowa.

Co prawda taką usługę oferuje już aplikacja mObywatel, ale większość szkół pomimo sygnalizowanego przez uczniów i rodziców zainteresowania, pozostaje poza programem.

Komisja jest zdania, że prace nad dostępnością i honorowaniem mLegitymacji szkolnej, a także studenckiej powinny iść podobnym tokiem jak działania dotyczące mTożsamości.

RDiMRP na swoim facebookowym profilu opublikowała pełną treść pisma oraz oznajmiła, że o dalszych działaniach informować będą na bieżąco.

reklama

Komentarze 11

~? (gość)

15.03.2021 06:59

Załóżmy, że pada internet, tak na zawsze i definitywnie na całym świecie - jakiś wirus, atak cybernetyczny, obojętnie co. I co wtedy się dzieje? Jak przeżyjemy kolejny dzień, kiedy nie będziemy mieli dostępu do czegokolwiek, wszak teraz wszystko cyfrowe?? Nie popadajmy w cyberuzależnienie, proszę.


~R. (gość)

14.03.2021 12:22

"Bezkosztowo"?
Czy każdy uczeń w Polsce otrzymuje bezpłatnego smartfona i opłacany abonament?



97-300

14.03.2021 09:37

Ale po co to zmieniać ? Tradycyjna papierowa szkolna legitymacja to miła pamiątka.



~j. (gość)

13.03.2021 19:50

Dajcie spokój! Niebawem dojdzie być może do takiego szaleństwa, że nawet ażeby skorzystać z publicznego szaletu, trzeba będzie najpierw pobrać mobilną aplikację na smartfona, zainstalować wtyczki, przetestować algorytmy, wygenerować hasło, zmienić hasło, pobrać SMS-em kod jednorazowy, wylogować, zalogować ponownie, wybrać opcje zabezpieczeń, wybrać sposób płatności, uwierzytelnić klauzulę RODO, podpisać podpisem elektronicznym, albo profilem zaufanym, no i... wstyd powiedzieć, co może się stać, kiedy system się zawiesi, albo wystąpi jakiś krytyczny błąd serwera wymagający interwencji administratora, przeładowania systemu, powtórzenia procedury generowania haseł kodów i PIN-ów... A więc zmierzamy do jakiegoś szaleństwa. Być może teraz będziemy do najprostszych czynności musieli ściągać aplikacje, instalować jakieś wtyczki, generować hasła, pamiętać kody i PIN-y, wybierać opcje zabezpieczeń, czytać klauzule RODO, droczyć się z błędami serwerów itd. itp. Po co nam to? No i w tym duchu zapytam: do czego może się przydać jakaś cyfrowa legitymacja?... Czy to komuś rzeczywiście ułatwi, czy może jednak utrudni życie?



reklama

Dla Ciebie

16°C

Pogoda

Kontakt

Radio