Dożynki z Województwem Łódzkim już niebawem. W tym roku święto plonów odbędzie się aż w czterech miejscowościach. Na mieszkańców regionu czekają tradycyjne obrzędy, konkursy, regionalne przysmaki, atrakcje dla całych rodzin i koncerty. Wśród gwiazd tegorocznych wydarzeń są Maryla Rodowicz, Piersi, Tede, Piękni i Młodzi Dawida Narożnego oraz Kabaret pod Wyrwigroszem.
Dożynki to jeden z najważniejszych momentów w kalendarzu polskiej wsi. To czas podziękowania za tegoroczne plony, ale również okazja do spotkania, wspólnego świętowania i kultywowania tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Województwo Łódzkie zaprasza w tym roku na cztery wydarzenia. Dożynkowe świętowanie rozpocznie się w Czarnożyłach, następnie przeniesie się do Łowicza i Zelowa, a zakończy w Brzezinach.
Pierwsze Dożynki z Województwem Łódzkim odbędą się 29 sierpnia w Czarnożyłach w powiecie wieluńskim. Uroczystości rozpoczną się o godz. 13:30 barwnym korowodem. W programie znalazła się również msza święta w kościele pw. św. Bartłomieja, tradycyjne obrzędy dożynkowe oraz prezentacja wieńców przygotowanych przez mieszkańców regionu.
Nie zabraknie także stoisk Kół Gospodyń Wiejskich, na których będzie można spróbować lokalnych specjałów. Organizatorzy przygotowali również atrakcje dla dzieci i dorosłych.
Wieczorem dożynkowa scena zamieni się w miejsce muzycznej zabawy. O godz. 19 wystąpi Future Folk, a o godz. 20 rozpocznie się koncert Disco Star z udziałem Bartka BGK, Fantastic Boys, Rajmunda, Disco Dance oraz Bling Events and More.
30 sierpnia dożynki zawitają do Łowicza. Miasto będzie tego dnia miejscem spotkania z regionalną kulturą, folklorem i kuchnią.
Obchody rozpoczną się o godz. 12 mszą świętą w łowickiej bazylice. Później zaplanowano tradycyjne obrzędy, częstowanie chlebem wypieczonym z tegorocznych zbóż oraz występy zespołów ludowych. Będą również stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, rękodzielników i twórców ludowych, a także strefa dla dzieci i pokazy gotowania na żywo.
Od godz. 17 Nowy Rynek stanie się plenerową sceną koncertową. Publiczność zobaczy AGBE, czyli Agnieszkę Brysiak, Pięknych i Młodych Dawida Narożnego, zespół Piersi oraz Tede.
Kolejne dożynki zaplanowano na 6 września w Zelowie. Wydarzenie zostanie połączone z Festiwalem Muzyki, Tradycji i Kultury „Zelowskie Sploty”.
Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 mszą świętą w kościele pw. św. Wawrzyńca w Łobudzicach. O godz. 13:15 ulicami przejdzie korowód, po którym odbędzie się ceremoniał dożynkowy i prezentacja wieńców.
Na uczestników czekać będą między innymi atrakcje dla dzieci, strefa folk, rejsy po zalewie Patyki oraz regionalne potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich.
Na scenie pojawią się zespoły Rajka i Bełchatowianie, Za Miedzą, Zelowskie Dzwonki, Fakiry oraz Góralska Hora.
Największą gwiazdą wieczoru będzie Maryla Rodowicz. Królowa polskiej estrady wystąpi o godz. 20, prezentując publiczności swoje najbardziej znane utwory.
Ostatnie z tegorocznych Dożynek z Województwem Łódzkim odbędą się 13 września w Brzezinach, gdzie wydarzenie będzie częścią Festiwalu Mody, Miodu i Wina.
O godz. 13 zaplanowano dziękczynną mszę dożynkową w kościele pw. Świętego Krzyża. Po niej, około godz. 14, mieszkańcy przejdą do Parku Miejskiego. Od godz. 15:30 na scenie prezentować się będą regionalni artyści i zespoły.
W programie znalazły się między innymi występy Orkiestry OSP Syberia, Rzgowian i Piotrkowian. O godz. 17 publiczność będzie mogła zobaczyć Kabaret pod Wyrwigroszem. Później wystąpią Chór Gama i Kapela ze Skierniewic, a wieczorem – DIIYA, czyli pochodząca z Podkarpacia wokalistka Klaudia Opoka, oraz zespół Joker.
Ważnym elementem wszystkich czterech wydarzeń będą Koła Gospodyń Wiejskich. To właśnie one zadbają o kulinarne dziedzictwo regionu, prezentując potrawy przygotowywane według tradycyjnych, często przekazywanych z pokolenia na pokolenie receptur.
KGW wezmą również udział w konkursie kulinarnym „Najlepsze z regionu – smaki, tradycje i historie lokalnych społeczności”. Gospodynie będą także rywalizować o nagrody w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.
Na uczestników czekać będą ponadto stoiska wystawiennicze instytucji samorządu Województwa Łódzkiego, między innymi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Łódzkiego Domu Kultury, Regionalnego Centrum Polityki Społecznej oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
Na wszystkie cztery wydarzenia będzie można komfortowo dojechać pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Szczegóły dotyczące połączeń mają być dostępne na stronie przewoźnika.
Cztery miejscowości, cztery różne odsłony święta plonów i wspólny mianownik – tradycja, regionalne smaki oraz muzyka. Tegoroczne Dożynki z Województwem Łódzkim zapowiadają się jako okazja nie tylko do podziękowania za plony, ale również do rodzinnego spędzenia czasu i poznania bogactwa kulturowego regionu.
Komentarze 0