TERAZ19°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

"Ciepłownia na gaz to jedyna słuszna decyzja"

K.Rudzki
Krzysztof Rudzki wt., 30 sierpnia 2022 08:04
Budowa miejskich ciepłowni zasilanych gazem, wśród mieszkańców Piotrkowa wciąż wzbudza masę emocji. W poniedziałek na antenie radia Strefa FM swojej koncepcji bronił Andrzej Jadziak z firmy Termotech, która zaprojektowała miejskie ciepłownie.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Andrzej Jadziak był gościem Tomasz Stachaczyka w programie "O tym się mówi". Podczas audycji przekonywał, że takie rozwiązanie jest najlepszym z możliwych. 

Kiedy rozpoczęliśmy prace w 2020 roku, wybraliśmy przejście z paliwa węglowego na bardziej ekologiczne. Nie było innej opcji niż paliwo gazowe. Wówczas cena gazu była bardzo konkurencyjna, nawet w porównaniu do cen węgla. To była jedyna słuszna decyzja, ponieważ przy dużych systemach ciepłowniczych takich jak ma Piotrków (zapotrzebowanie około 80 megawatów - red.), nie ma technologii OZE, które mogłyby sprostać tak dużemu zapotrzebowaniu - przekonywał Andrzej Jadziak. 

Na pytanie, czy w dzisiejszych czasach także zaproponowałby gaz, projektant zdecydowanie odpowiedział, że tak.  

Pracujemy przy różnych projektach w całej Polsce. Nie spotkałem się, aby systemy ciepłownicze powyżej 50 megawatów oparte były na Odnawialnych Źródłach Energii - mówił. 

W trakcie audycji padło też pytanie o pozostawianie węgla jako głównego źródła energetycznego. 

Biorąc pod uwagę aktualną cenę giełdową miału energetycznego oraz gazu, a także wszystkie opłaty, które w związku z wykorzystaniem poszczególnych paliw musimy ponieść, to miał wychodzi delikatnie korzystnej niż gaz. Ta różnica nigdy nie pokryłaby kosztów inwestycyjnych budowy węglowej ciepłowni. Jej koszt wyniósłby około 500 milionów złotych - wskazywał projektant. 

Mieszkańców najbardziej interesuje cena, jaką będą musieli zapłacić. Symulacje tej ceny były robione wówczas, gdy projektowano ciepłownie. Wówczas, projektantom wychodziło, że cena za ciepło by nie wzrosła. Nikt nie przewidział jednak, że cena surowców energetycznych wzrośnie o kilkaset procent. 

Najtrudniejszy będzie rok 2023, kiedy cena gazu będzie wówczas bardzo wysoka. W kolejnych latach ona spadnie i będzie konkurencyjna wobec innych - mówił Andrzej Jadziak, wskazując, że mieszkańcy nie odczują aż tak bardzo tych wzrostów. - Z przekazów medialnych wiemy, że cena maksymalnie może wzrosnąć o 40 %, ale to na pewno nie pokryje wszystkich kosztów, jakie zakład będzie musiał ponieść - wskazywał. 

Koszt budowy ciepłowni to 56 milionów złotych netto. Wiele osób podkreśla, że ta inwestycja jest realizowana zbyt późno, a taka budowa przeprowadzona kilka lat temu, kosztowałaby zdecydowanie mniej. 

Moim zdaniem nie jest za późno. W tej chwili w całej Polsce bardzo wiele takich inwestycji jest realizowanych. Gdyby Piotrków teraz szukał wykonawcy i rozpoczynał budowę, to te ciepłownie kosztowałyby dwa razy tyle - przekonywał Andrzej Jadziak. 

Całą rozmowę z projektantem można wysłuchać w formie podcastu na stronie www.strefa.fm

 

reklama

Komentarze 39

~Żenada (gość)

02.09.2022 06:50

Pis nam da popalić jeszcze


~go?ć_gość (gość)

01.09.2022 11:28

Co ten gościu pierdzieli, jak mieszkańcy nie odczują,właśnie że odczują ,podwyżka czynszu,co,gazu,prądu cała pensja pójdzie na opłaty A gdzie żyć



~Ot co (gość)

31.08.2022 22:01

Wicie rozumicie. To jedynie sluszna decyzja, towarzysze. Skąd my to znamy?


~Miastowy2 (gość)

31.08.2022 09:42

Słuszna decyzja jak ludzie w blokach odetną się od sieci to ciepłownia bankrutem będzie do tego gazu nie będzie z Norwegii bo kontraktów nasi zapomnieli podpisać albo celowo to zrobili bo tą rurą gaz popłynie na Ukrainę a wy po chrust do lasu


~go?ć_gosc (gość)

31.08.2022 09:06

Klamanie w zywe oczy przez dygnitarzy to juz taka nasza narodowa tradycja.


reklama

Dla Ciebie

19°C

Pogoda

Kontakt

Radio