W projekcie zaplanowano prawie wszystko. Nowoczesny wygląd budynku, dwie strefy użytkowe. Przewidziano dobry widok na Stare Miasto z wnętrza budynku, szklane ściany i dach, przestronny hall, stanowiska internetowe, kawiarnię, antykwariat, małą salę konferencyjną (kinową), klimatyzację. Nie przewidziano tylko jednego - ceny...
Wykryto bloker reklam!
Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.
Piotrkowscy radni dowiedzieli się na wrześniowej sesji, że kosztorys inwestycyjny biblioteki miejskiej jest znacznie wyższy niż zakładano. Wynosi bowiem aż 43 miliony złotych. To kwota najniższej oferty złożonej w przetargu.
- Przy różnych inwestycjach oczywiście braliśmy zawsze pod uwagę wzrost cen itd. Jednak ta kwota przerasta wszelkie przypuszczenia. Została ona zaczerpnięta z budowy podobnej biblioteki w innym mieście – mówi Krzysztof Chojniak, prezydent miasta.
To już kolejna inwestycja, której koszty przekroczyły wyliczenia urzędników. Władze miasta mają poważny orzech do zgryzienia.
- Sprawa biblioteki będzie wymagała dogłębnej analizy od początku do końca. Nawet gdyby dofinansowanie unijne byłoby na poziomie 75% to kwota, którą musielibyśmy wyłożyć z własnych środków zamiast 4-5 mln zł musiałaby wynosić 11 mln. A w związku z tym są to już niesamowicie duże pieniądze, różne od tych, które zakładaliśmy wcześniej – dodaje prezydent.
Czasu na decyzję jest mało. Dokumentacja konkursowa musi być złożona do końca miesiąca.
- W najbliższym czasie trzeba będzie zakres rzeczowy mocno przeanalizować. Musimy wybrać to, co najistotniejsze, ponieważ do 30 września mamy czas na złożenie projektu w konkursie w programie operacyjnym. W związku z czym, do tego czasu musimy zmienić WPI, dostosować do tej kwoty, jak również uzupełnić wszystkie załączniki – opowiada Małgorzata Majczyna, dyrektor Biura Inwestycji.
W tej chwili w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na sfinansowanie budowy biblioteki zapisana jest kwota 18 mln 214 tys. zł.
W nowym budynku biblioteki (pow. 7 tys. m kw.), na poziomie piwnicy usytuowano magazyny, pomieszczenia techniczne i, co chyba najważniejsze, podziemny parking. Gmach zaprojektowano jako całkowicie klimatyzowany i wyposażony w nowoczesne instalacje dozoru oraz kontroli dostępu. Ściany i części dachu mają być pokryte miedzianą blachą.
Budynek podzielony jest na dwie strefy. W pierwszej (czynnej także wieczorem) przewidziano przestronny hall, stanowiska internetowe, kawiarnię, antykwariat, małą salę konferencyjną (kinową). Strefa druga to właściwa biblioteka.
Komentarze 9