Zanieczyszczone powietrze to słabsze kości

PAPŚwiat Czwartek, 09 stycznia 202021
Osoby przebywające w otoczeniu cechującym się dużym zanieczyszczeniem powietrza mają słabsze kości – wynika z badania opublikowanego na łamach „Jama Network Open”. Są w związku z tym bardziej narażone na osteoporozę.
fot. pixabay fot. pixabay

Wiadomo, że zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego, raka płuc, udaru i wielu innych przypadłości. Teraz naukowcy z Barcelona Institute for Global Health (Hiszpania) potwierdzili, że sprzyja również zmniejszeniu gęstości kości, a tym samym - osteoporozie.

 

Badacze oszacowali poziom zanieczyszczenia powietrza w 28 wioskach leżących w pobliżu Hajdarabadu – miasta w południowych Indiach. Ponadto wypytali mieszkańców (ponad 3700 osób) o rodzaj używanego do gotowania paliwa i porównali ich masę kostną w lędźwiowym odcinku kręgosłupa i lewym biodrze.

Okazało się, że osoby mieszkające na terenach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, zwłaszcza pyłem zawieszonym, miały mniejszą masę kostną. Nie stwierdzono związku pomiędzy stosowaniem paliwa z biomasy a gęstością kości.

 

Średnie roczne stężenie aerozoli atmosferycznych o średnicy nie większej niż 2,5 µm (PM2,5) wynosiło na badanych obszarach 32.8 µg/m3. Tymczasem maksymalny poziom zalecany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) to tylko 10 µg/m3.

- Nasze badanie stanowi wkład w ograniczoną i niespójną literaturę na temat zanieczyszczenia powietrza i zdrowia kości. Wdychanie pyłu zawieszonego może prowadzić do utraty masy kostnej poprzez stres oksydacyjny i zapalenie wywołane zanieczyszczeniem powietrza – mówi główny autor badania Otavio T. Ranzani.

 

 

 


(PAP)

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

4


Komentarze (21)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

O braku słońca piszcie ~O braku słońca piszcie (Gość)10.01.2020 11:20

Słabsze kości to brak witaminy D3, którą organizm produkuje pod wpływem promieni słonecznych, a nie chemii w lekach. W 2019 r. na trzy miesiące zimy było 14 dni słońca, a na niebie wciąż produkcja szarej mgły, a pod tą kopułą skiśnięte powietrze w którym się rozmnażają grzyby, pleśni, bakterie i wirusy 100 krotnie szybciej.

20


Dobry as ~Dobry as (Gość)09.01.2020 12:11

Najmniej CO2 wydobywa się podczas spalania drewna. Wydobycie CO2 przy spalaniu węgla i gazu jest porównywalne. Nie wiem dlaczego ludzkość tak walczy z CO2. Przecież CO2 to 22% powietrza na całym swiecie i ludzkości towarzyszyło przez wieki.

63


brak słońca brak słońca ~brak słońca brak słońca (Gość)09.01.2020 23:45

A może by tę burą kopułę czymś rozwiać jak została nawiana nad nami i problem smogu zniknie, jak wróci słoneczko i trochę mrozu jak to o tej porze bywało. Ta kopuła wisi nad nami co rok niżej i chcą pod nią nas ukisić nie tylko w smogu ze spalanego ruskiego, zanieczyszczonego węgla /bo tańszy od naszego/, ale też od tych chemicznych groszków spalanych w piecach-ktoś "swój" na tym zarabia. My mamy tylko co roku coraz bardziej chorować na układ oddechowy od małego po starego, no bo ktoś musi zarabiać na lekach, szczepionkach, a przy okazji i grabarze więciej zarabiają.

30


jdr ~jdr (Gość)09.01.2020 20:45

Może Urząd Miasta sprawdziłby te posesje, które nie wystawiają śmieci. Pewnie później tymi śmieciami palą.A później lament, że śmierdzi, że smog.

12


gość ~gość (Gość)09.01.2020 09:42

Na wsi rządzą rolnicy a miastowi jak sie przeprowadzają to powinni sie dostosować bo są na ich terenie a wedlinka smakuje? Powinien byc przepis jak się przeprowadzasz na wieś podpisujesz papier że się zgadzasz na ich warunki a jak nie to do widzenia

53


gość ~gość (Gość)09.01.2020 19:13

Ja nie mogę prawą ręką podnieść do góry nawet zupę przy stole nie mogę wnusi podać tragedia

00


gość ~gość (Gość)09.01.2020 13:11

idziemy po odszkodowania od miasta

42


Dobry as ~Dobry as (Gość)09.01.2020 09:40

Cały świat inwestuje w węgiel. Nie dajmy się ogłupiać. Istnieją nowoczesne i ekologiczne metody przetwarzające węgiel na energię elektryczną.

105


gość ~gość (Gość)09.01.2020 09:42

wystarczy iść do sądu i o odszkodowanie walczyć od miasta

43


Bolek ~Bolek (Gość)09.01.2020 08:50

Według pracowników KWB i EB czym więcej dymu i kasy w kieszeni tym lepiej i zdrowiej!

82


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat