Wielka Orkiestra i małe wątpliwości

Kraj Środa, 08 stycznia 202074
Przed nami kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcji, która oprócz ogólnopolskiego entuzjazmu, wzbudzała też pewne kontrowersje. Czy powinna?
flickr.comflickr.com

Wątpliwości dotyczyły finansowania Fundacji WOŚP, jednoosobowej spółki Mrówka Cała (zajmującej się produkcją materiałów telewizyjnych – to z niej dochody czerpie twórca WOŚP), czy spółki Złoty Melon, która zajmuje się przygotowaniem zaplecza  Orkiestry.


Przeciwnicy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wytykali jej również fakt, że dyrektorem działu medycznego z wynagrodzeniem około 12 tysięcy złotych brutto jest żona Jerzego Owsiaka, a także organizację festiwalu (do niedawna Woodstock, od dwóch lat Pol'and'Rock), który podobno kosztuje zbyt wiele. Żaden zarzut się nie potwierdził, ale wciąż nie każdy popiera tę inicjatywę.


- Idea szczytna, natomiast co do sposobu jej realizowania, od lat mam zastrzeżenia – mówił na antenie radiowego Magla (Strefa FM Piotrków) były radny, lekarz Przemysław Winiarski. – Podobnie jak do hasła „Róbta co chceta", którym posługiwał się Jerzy Owsiak (prowadzący program przypomnieli, że hasło było aktualne tylko przez pierwsze lata i raczej dotyczyło telewizyjnego programu prowadzonego przez J. Owsiaka). Ale pomijając to wszystko: powstaje wrażenie, że przez ten jeden dzień Polacy wrzucą do puszki tyle pieniędzy, że wystarczy to do funkcjonowania całego systemu opieki zdrowotnej. A tak nie jest i kolejne rządy z systemem nie potrafią sobie poradzić. A opieka zdrowotna to zadanie rządu. Potrzebne są bolesne reformy, a nie taka akcja, która choć szczytna, niczego nie naprawia.


Zachwyceni ideą Orkiestry są rzecz jasna jej piotrkowscy sztabowcy: Dariusz Cecotka (szef) i Małgorzata Pingot. Ich zdaniem WOŚP to piękna i szlachetna inicjatywa. - Na dodatek uczy młodych ludzi wolontariatu – mówiła M. Pingot. - Na argumenty przeciwników od lat mamy tę samą odpowiedź: nie podoba się, to chociaż nie przeszkadzajcie, my chcemy pomagać – powiedział D. Cecotka


W Piotrkowie w ubiegłym roku podczas dwudniowego finału zebrano ponad ćwierć miliona złotych. W tym roku Orkiestra też potrwa dwa dni, więcej o tegorocznym finale przeczytacie tutaj! 

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

15


Komentarze (74)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)12.01.2020 13:44

Okejka dla Owsiaka:)

10


malik ~malik (Gość)10.01.2020 17:41

budżet ministerstwa zdrowia to ok.100 miliardów, minie 1200 lat żeby ludzie owsiaka uzbierali taką kwote

10


gość ~gość (Gość)09.01.2020 19:00

Jeżeli ktoś ma problem proszę napisać informację dla lekarza
"Nie chcę być ratowany na aparaturze WOŚP" no i problem rozwiazany

14


gość ~gość (Gość)08.01.2020 11:26

Program 500 plus jest dla dzieci więc dlaczego ktoś ma rezygnować jak nie lubi pisu, to dzieci dostają te pieniądze, a wośp jest dłużej niż nfz i bardzo kupił sprzętu do szpitala

715


Bolek ~Bolek (Gość)09.01.2020 09:57

Uważacie ,że pisowce odpuścili by 1 złotówkę źle wydaną niezgodnie ze statutem fundacji przez WOŚP, ale ciemota , mam prawo używać tego zwrotu poniewż piszący tu nie posiadają elementarnej wiedzy wynikającej z Prawa przeprowadzonego przez ich przywódców , których wybrali, cały proces jest dokładnie opisany, a to jest dla chłopków, tylko ze zrozumieniem proszę! -http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180001491

45


Prawdziwy Polak ~Prawdziwy Polak (Gość)09.01.2020 09:48

Macie tu wyborcy Macierewicza - nie róbcie już wiochy z tej wymierającej mieściny, zawierzenie Maryi niestety nie pomoże w rozwoju ciemnogrodu, raczej ma tragiczny wpływ na miasto z uwago na ograniczenie otwartości w poszukiwaniu pozytywnych rozwiązń rozwojowych, w google trzeba wiedzieć co wpisać! - A jak wam nie pasuje to nie korzystajcie ze sprzętu zakupionego z fundacji WOSP, poczytajcie co to są fundacje bo są też fundacje pro kościelne i pro pisowskie np słynna trwoniąca miliony Polska Fundacja Narodowa- https://www.bankier.pl/wiadomosc/Polska-Fundacja-Narodowa-wydaje-miliony-na-propisowskiego-historyka-7740088.html - https://www.wosp.org.pl/fundacja/wazne/rozliczenia

43


Prawdziwy Polak ~Prawdziwy Polak (Gość)09.01.2020 09:35

~enedue123 (Gość) - dowiedz się dokładnie jak jest i nie rób z tego miasta całkowicie ciemnej wiochy!

32


enedue123 ~enedue123 (Gość)08.01.2020 08:03

Fajnie jakby porównano koszty w samym tylko Piotrkowie dla przykładu, jakie trzeba odjąć od zebranych pieniążków, to wtedy rentowność wośp mocno spada prawda ? Same dniówki osób ze sztabu, prąd, (zespoły które kiedyś brały normalne gaże ) itd. to już spore koszta, ale lepiej jakby to ekspert ocenił, chociaż powinien to wykazać organizator zbiórki. Nie dziwi fakt , że tak wiele osób odeszło od wośp mimo , że z nim zaczynali i byli jednymi z ojców - taki np. Kukiz już nie gra dla wośp-u i to nei bez powodu o czym sam wielokrotnie mówił.
Fajnie by też było gdyby Owsiak pokazał wreszcie w sądzie papiery księgowe o które poprosił sąd podczas jednej ze spraw, a wtedy jeszcze nawet pis nie rządził.

3013


gość ~gość (Gość)08.01.2020 22:06

A może szanowni państwo, którzy atakujecie Orkiestrę samie zorganizujecie zbiórkę na dowolny cel? Siedzieć na kanapie i krytykować każdy potrafi.

713


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)08.01.2020 21:11

Mi w Orkiestrze nie podoba się jedno, a mianowicie mobbing społeczny i piętnowanie tych osób, które mają zdanie krytyczne i nie wspierają Orkiestry, bo mają np. wątpliwości co do rzetelności rozliczeń, względnie wspierają inne organizacje charytatywne. Nie podoba mi się również, i tutaj jest to zarzut nie do Orkiestry, a do państwa, że przez lata zrobiono z tej akcji wentyl bezpieczeństwa zwalniający władze od zajmowania się służbą zdrowia. Zamiast inwestycji w sprzęt i remont oddziałów dano czas antenowy i kampanię reklamową, a to przecież państwo jest odpowiedzialne za służbę zdrowia a nie Owsiak, Caritas itd. Ja nie dorzucam się do zbiórki z prostego powodu - nie wiem, czy wrzucony przeze mnie pieniążek pójdzie na zakup sprzętu, czy akurat będzie to datek przeznaczony na Przystanek Woodstock. Chcą finansować Woodstock, nie widzę przeszkód zrobienia zbiórki do osobnych puszek, a tak czuję się trochę niepewnie.

223


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat