Produkcja wciąż trwa. Mieszkańcy apelują do prezydenta

Wtorek, 10 października 202365
Mieszkańcy ulicy Wroniej w Piotrkowie Trybunalskim wciąż starają się o pomoc w rozwiązaniu konfliktu z właścicielem betoniarni, który według nich nielegalnie prowadzi produkcję w pobliżu ich bloków. Podkreślają, że jego działalność uniemożliwia im spokojne życie. We wtorek (10.10.2023) zorganizowali w tej sprawie pikietę pod Urzędem Miasta.

Ładuję galerię...

Przypomnijmy, problem narastającego sporu opisywaliśmy kilka tygodni temu w tekście Betoniarnia utrudnia życie mieszkańców. Skarżyli się oni wówczas na hałas, wywoływany przez toczącą się nieopodal produkcję i wywołane przez nią duże zapylenie.

Warunki do życia są fatalne. Pył unosi się wszędzie. Wieczny hałas, pikanie samochodów. Nic się nie zmieniło od naszego ostatniego protestu, a wręcz jest jeszcze gorzej. My tu mieszkamy 45 lat. Dawno temu mieliśmy tu przedszkole, bliskość zakładów pracy, stołówkę i żyło się naprawdę dobrze. Do samej ulicy Roosevelta miały być wybudowane bloki. Jakiś urzędnik postanowił jednak zmienić te plany i zrobić tu dzielnicę przemysłową. Teraz my na tym cierpimy. Nikt się z nami nie liczy - mówią mieszkańcy.


Nasz reporter dowiedział się, że uciążliwości nie kończą się dla mieszkających przy Wroniej nawet w nocy.

Bywa, że nawet w nocy o godzinie 3.00 hałas spędza nam sen z powiek. Budzik jest zbędny. Obecnie produkcja trwa już chyba non stop. Jezdnia jest tak ubrudzona cementem, że każdy pojazd, który tędy przejedzie, nadaje się od razu do umycia - dodają sąsiedzi betoniarni.


Mieszkańcy niezmiennie podkreślają też, że do osób, które sprzeciwiają się funkcjonowaniu betoniarni, kierowane są groźby.

Ludzie są zastraszani. Ten człowiek odpowiedzialny za interes już nawet odwiedza mieszkania w blokach. Nie wiadomo czy jego groźby to tylko słowa, czy realne zagrożenie - zastanawia się kolejny z naszych rozmówców.


W czasie wtorkowego zgromadzenia po stronie mieszkańców stanęli m.in. radni miejscy z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Panie prezydencie skandalem jest, że plan zagospodarowania przestrzennego dla opisywanego osiedla przewidywał czterdzieści kilka metrów strefy ochronnej. Apelujemy o to, żeby to było 300 metrów i żeby w tym miejscu prowadzone były wyłącznie przedsięwzięcia usługowe, nie zaś produkcyjne. Niech pochylą się nad tym problemem także wszyscy radni - apelował Piotr Gajda.


Mieszkańcy bezskutecznie próbowali spotkać się z władzami Piotrkowa Trybunalskiego. Stanowisko Urzędu Miasta przekazał nam kierownik biura prasowego magistratu.

Przede wszystkim powinniśmy oddzielić od siebie Urząd Miasta od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. My byliśmy odpowiedzialni za wydanie pozwolenia na budowę mobilnej betoniarni, nie zaś za kontrolę tego, czy przedsiębiorca, który je uzyskał działa zgodnie z prawem. To zadanie inspektora, który podlega wojewodzie łódzkiemu. Jesteśmy zaskoczeni, że niektórzy radni próbują zamglić obraz tej sytuacji i zamiast skierować mieszkańców ul. Wroniej do właściwych instytucji, kierują ich do nas - mówi Jarosław Bąkowicz. - Urząd nie miał wpływu na rozpoczęcie produkcji betonu w tym miejscu. Nie miał też możliwości niewydania pozwolenia na budowę mobilnej betoniarni. RDOŚ uznał, że to przedsięwzięcie nie jest szkodliwe dla okolicy. W związku z przepisami krajowymi i lokalnymi, musieliśmy więc pozwolić na budowę - dodaje.


Tymczasem w tej sprawie pojawił się też głos, że poszczególne instytucje mogą działać nie do końca właściwie.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nie dostrzega problemu, a pan prezydent nie zaskarży swojej własnej decyzji. Po zakończonej kontroli dowiedzieliśmy się, że ten pan, niczego nie produkuje. W mojej ocenie jest tu jakaś zmowa Urzędu Miasta i Powiatowego Inspektoratu. Widzieli państwo nagrania i dokumenty świadczące o tym, że produkcja trwa, a stwierdza się, że jej nie ma - dziwi się radny Łukasz Janik.


Niezależnie od wyniku wtorkowych rozmów na terenie piotrkowskiego magistratu, mieszkańcy ulicy Wroniej nie zamierzają poddawać się w walce o spokojne życie na swoim osiedlu. Jaki będzie jej rezultat? Zapewne przekonamy się za jakiś czas, a my do tej sprawy będziemy jeszcze wracać.

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

3


Komentarze (65)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

janty ~janty (Gość)11.10.2023 11:01

Chojniak jest złym prezydentem, musi koniecznie odejść.

92


Gość 1564 ~Gość 1564 (Gość)12.10.2023 13:40

Nawet mamusia wzięła synusia na protest ,dziecko jej się nie wysypia w nocy

21


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)11.10.2023 08:08

Prezydenta nie pytajcie bo umyję ręce i zgoni wszystko na Łódź, albo że miał takie przepisy. Tak samo było z JUKO a konsultacji społecznych nie było w ogóle. Do dziś wąchamy smrody a WIOŚ umywa ręce, jeśli prezydent nie dba o miasto i jego mieszkańców to trzeba zmienić prezydenta

122


Tele ~Tele (Gość)11.10.2023 12:40

Ciekawy pomysł na kampanię mają ci radni PIS

25


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)12.10.2023 08:39

O której godzince pan prezydent pojawił się w pracy ??

20


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)11.10.2023 05:59

Na osratniej sesji Rady Miasta odbyła się dyskusja na ten temat. Polecam każdemu obejrzeć ten fragment. Prezydent Kacperek słusznie przypomniał radnemu Gajdzie, że
1. Jeśli właściciel betoniarni grozi radnemu, to ten powinien zgłosić to na policję
2. Jeśli wie, że decyzja prezydenta została wydana ze złamaniem prawa to w świetle prawa radny Gajda ma OBOWIĄZEK zgłosić to fo Prokuratury.
Na to radny Gajda stwierdził "ja nie jestem takim skarżypytą" a potem zaczął mówić jakieś nieskładne rzeczy, że prezydent Chojniak jest ojcem nas wszystkich. Mieszkańcy byli obecni na sesji ale nie mogli się wypowiedzieć bo przed sesją nie zapisali się do wypowiedzi. To nie jest wina mieszkańców ale radnego, który ich zaprosił, bo siedzi kilka kadencji w Radzie a nie wie jak wygląda tryb postępowania. Prezydent Chojniak jest fatalnym prezydentem, ale obwinianie go za powstanie betoniarnii jest niepoważne. Panowie z PiS zapominają, że jako urzędnik prezydent musi stosować się do przepisów prawa. Nie może zamknąć betoniarni a wcześniej nie mógł odmówić wydania pozwolenia bo na jakiej podstawie? A to, że właściciel według radnego Gajdy powołuje się na znajomości w Urzędzie jest argumentem śmiesznym, bo gdzie dowody panie radny? Powiedzieć można wszystko nawet to, że pan radny Gajda jest łysy ale to nie znaczy, że jest to prawda. Mieszkańcy istotnie mają poważny problem, ale uważam, że nie wybrali zbyt dobrze swoich orędowników. Jeśli mam coś poradzić to jeśli ren właściciel Was nachodzi i grozi to po prostu nagrywajcie rozmowy, dziś nie jest to trudne. A odnośnie samej betoniarni to myślę, że bardziej pomógłby dobry prawnik niż radny, który podczas ostatniej sesji skompromitował się w tej sprawie. Problem dotyczy wszystkich mieszkańców więc można złożyć się na adwokata, nie wyjdzie to droga a przynajmniej podejdzie do sprawy merytorycznie i jeśli znajdzie dowody złamania prawa., zawuadomi odpowiednie organy w przeciwieństwie do radnego, który nie jest skarżypytą.

124


twentyfour ~twentyfour (Gość)11.10.2023 09:05

w sumie nie dziwie się, miasto emerytów, którym wszystko przeszkadza - ciekawe kto będzie płacił podatki na te wasze emerytury - jak tu już prawie nic nie ma.

611


go?ć_mieszkanka ~go?ć_mieszkanka (Gość)10.10.2023 22:16

Jak te gruchy wyjeżdżają rano to aż łóżko cale mi wibruje

62


Eksmisja ~Eksmisja (Gość)11.10.2023 19:42

Strefa jest przemysłowa, więc betonuarnia jest u siebie. Proponuję rozwiązać problem i zburzyć bloki,żeby ludzie nie musieli się tak męczyć.

13


wieśniak ~wieśniak (Gość)11.10.2023 16:24

Zapomniało towarzystwo że to strefa przemysłowa i zachciewa im się śpiewu ptaszków, ciszy i zieleni. Ze zdjęcia wnioskuję że najbardziej szumi elektorat pis, bo ludzie przedsiębiorczy są w tym kraju gnębieni.

14


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat