Advertisement

PCMD oddaje przychodnie w powiecie. Co z opieką dla mieszkańców?

Region Czwartek, 27 stycznia 202232
Rada Powiatu Piotrkowskiego podjęła decyzję o reorganizacji Powiatowego Centrum Matki i Dziecka. W praktyce oznacza to likwidację czterech publicznych przychodni na terenie powiatu. Czy mieszkańcy regionu zostaną bez podstawowej opieki zdrowotnej?
Fot. Pixabay Fot. Pixabay

Decyzje dotyczące czterech placówek: przychodni w Wolborzu oraz ośrodków zdrowia w Gorzkowicach, Grabicy i Parzniewiczach, Rada Powiatu podjęła w styczniu.

Powiat przekazał prowadzenie tych ośrodków  gminom. Skąd taka decyzja? Starosta Piotr Wojtysiak tłumaczy, że to wynik zaleceń pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli.  

NIK wskazał, że prowadzenie takiej działalności nie należy do zadań obligatoryjnych powiatów. Z tego względu koncentrujemy się na lecznictwie szpitalnym, a publiczne usługi POZ zgodnie z zaleceniami NIK będą prowadzone przez samorządy gminne, ale w formule wyłonionych podmiotów - mówi starosta Wojtysiak. 

Czy wyłączenie przychodni ze struktur PCMD oznacza, że pacjenci mogą mieć problem z dostępem do podstawowych usług medycznych. Niekoniecznie, ponieważ włodarze gmin podjęli już działania, aby temu zapobiec.

 

Alojzy Włodarczyk, wójt gminy Gorzkowice mówi, że urząd już rozpisał konkurs na prowadzenie przychodni. 

Zaprosiliśmy do składania ofert w otwartym konkursie. Chodzi o wynajem pomieszczeń, w celu świadczenia usług medycznych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej na podstawie kontraktu z NFZ na terenie gminy Gorzkowice. Chcielibyśmy aby nasi mieszkańcy nie odczuli tej zmiany. Nieodpłatna opieka lekarska ma być dostępna w typowym czasie, czyli w godz. 8-18. Zależy nam także, aby przejęcie pacjentów odbyło się płynnie, a pacjenci nie mieli z tego tytułu dodatkowych problemów - mówi wójt Włodarczyk. 

Na podobne rozwiązanie zdecydowały się też inne samorządy m.in  Grabica.

Gmina będzie ogłaszała konkurs na najemcę budynku ośrodka zdrowia. Chcemy stworzyć niepubliczny ośrodek zdrowia oferujący dla mieszkańców podstawowy pakiet medyczny. W założeniu ma on świadczyć usługi od godz. 10 do 18. Mam nadzieję, że uda nam się znaleźć dobrego najemcę i dobry niepubliczny ośrodek zdrowia będzie funkcjonował w naszej gminie. Zrobimy wszystko, by tak było - zapowiada Krzysztof Kuliński, wójt gminy Grabica. 

 

Wsparcie dla gmin w zakresie przekazania sprzętu oraz dokumentacji medycznej koniecznej do tego, aby pacjenci mieli kontynuację świadczeń deklaruje starosta Wojtysiak. 

 

W Wolborzu przychodnia już funkcjonuje na nowych zasadach. Jak deklarują władze gminy, dla pacjentów nic się nie zmieni, a w przychodni przyjmować  będzie ta sama lekarka. 

 

 

 

 


Zainteresował temat?

3

2


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (32)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

eff ~eff (Gość)02.02.2022 14:16

Przychodnia w Wolborzu funkcjonuje na starych zasadach. Jej właścicielem nadal jest PCMD. Proszę nie kłamać. To że po znajomości ma ją dostać od kwietnia pan Szymański na razie nic nie zmienia. Wszędzie może się odbyć konkurs i przetarg tylko w Wolborzu sie jakoś nie dało.

00


ty65ttt ~ty65ttt (Gość)30.01.2022 18:39

To jest super plan Pana Starosty i jego doradców w tym tego Pana co ma swoje przychodnie itp. Państwowe sprywatyzować. Na jakiej podstawie przekazanie sprzętu ??? Skoro starostwo mówi ,że szpital jest jednostką samodzielną a nie podlega pod nich. Gdzie i tak rządzi szpitalem starostwo, to niech wypłacą wszystkie zaległe świadczenia dla pracowników szpitala 13 premie

10


Eryk ~Eryk (Gość)28.01.2022 13:46

Przeciez to bez różnicy , tak i tak bezpłatne

21


Baasia ~Baasia (Gość)28.01.2022 14:44

Jeszcze niech pis zlikwiduje NFZ i będzie wreszcie porządek.

33


Lopiser ~Lopiser (Gość)28.01.2022 23:43

Państwo pis to już tylko tekturowe

10


Wolbor ~Wolbor (Gość)28.01.2022 13:48

Wreszcie może będą normalne standardy a nie jak za komuny. Dobra wiadomość

13


Kazik ~Kazik (Gość)28.01.2022 11:05

Jeszcze nie widzicie ,że powiat i gminy to lokalne kliki? Ten co przejmuje przychodnię w Wolborzu jest radnym powiatu jak się jest przy korycie to się robi interesy jak ma być dobrze w kraju jak korupcja układy od gminy po stolicę

91


no no ~no no (Gość)28.01.2022 10:16

I tak się robi ciemny lud w konia. Oprzytomniejecie jak przyjdzie wam płacić prywatnie za badania.

42


Nop ~Nop (Gość)28.01.2022 07:41

Kiedy likwidacja NFZ, pis zapowiadał 7 lat temu i nic. Kłamali?

71


Dzidzio ~Dzidzio (Gość)28.01.2022 07:36

Przecież prawie nigdzie już nie ma takich państwowych reliktów na całe szczęście i u nas się połapali że takie poz nie mają szans

43


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat