Advertisement

Odkrywamy znane i nieznane - Łódzki Szlak Konny

Łódzkie Niedziela, 29 maja 20221
Amatorzy jazdy konnej mają sporo miejsc w okolicach Piotrkowa, gdzie mogą do woli oddawać się swojej pasji. W województwie łódzkim jest kilka ośrodków organizujących zawody hippiczne, można naliczyć około 200 stajni. Właśnie z myślą o miłośników jazdy w siodle na terenie województwa łódzkiego powstał przed kilkoma laty turystyczny szlak konny. Liczy sobie blisko 2500 kilometrów, co czyni go najdłuższą taką trasą w Europie.
zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay.com zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay.com

Łódzki Szlak Konny został wytyczony w formie dwóch pętli - dużej i małej. W jego skład wchodzi także kilka łączników. Małą pętlą można objechać wokół stolicy województwa, czyli Łodzi, zaś duża pętla prowadzi wokół całego województwa. Cała trasa pozwala na dotarcie do ponad 200 ośrodków jeździeckich i ponad stu atrakcji turystycznych ziemi łódzkiej. Dzięki temu z poziomu siodła można poznać bogactwo przyrodnicze, kulturowe i historyczne regionu.

 


Wybierając się na konną przejażdżkę tym szlakiem można odwiedzić kilka ciekawych miejsc, o których już pisaliśmy w ramach cyklu „Odkrywamy znane i nieznane”. To m.in. Muzeum Motoryzacji w Nieborowie, Zespół Pałacowo-Ogrodowy w Nieborowie, Park w Arkadii, klasztor Cystersów w Sulejowie, okolice Zalewu Sulejowskiego oraz równie ciekawe - Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie czy pałac w Walewicach.

 


Szlak jest dedykowany dla jeżdżących wierzchem, jednak wiele jego odcinków z powodzeniem nadaje się do pokonywania trasy także przy pomocy zaprzęgów konnych.

 


Łódzki Szlak Konny został oznakowany w oparciu o standardy PTTK, czyli Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Podstawowym oznaczeniem jest pomarańczowe kółko o średnicy 6 cm umieszczone na białym kwadratowym tle. Oznaczenie początku i końca szlaku wygląda podobnie, jednak pomarańczowy okrąg jest dodatkowo otoczony czarną obwódką.

 


Patronem szlaku jest major Henryk „Hubal” Dobrzański, który był uzdolnionym kawalerzystą oraz członkiem reprezentacji Polski w jeździectwie. Zdobył 22 złote, trzy srebrne i cztery brązowe medale, a także wiele prestiżowych nagród - w tym nagrodę indywidualną dla najlepszego jeźdźca podczas zawodów w Londynie w 1925 roku, jaką była złota papierośnica.

 

Mapa szlaku


Zainteresował temat?

2

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

wiesniak ~wiesniak (Gość)29.05.2022 09:01

Super sprawa W okolicach Zalewu Sulejowskiego z konia bedzie widac ten balagan,syf jaki tam jest Szkodatych widokow.Tyle sie mowi o zalewie,niszcy sie dalej to co kiedys bylo znana w calej Polsce i nie tylko.Pozdrowienia dla wszystkich koniarzy.

31


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat