Budynek powstał w 1904 roku w stylu secesyjnym. Jego architektem był Feliks Nowicki - autor wielu innych ciekawych projektów, m.in. gmachu piotrkowskiego sądu - nazywany w Piotrkowie papieskim szambelanem. W przypadku Willi Wanda projekt zakładał, że budynek będzie dwukondygnacyjny, zwieńczony rzeźbą kobiety. Według plotek, miała to być wspomniana już faworyta gubernatora, choć w ówczesnych czasach figura kobiety była często spotykanym motywem, po który chętnie sięgali twórcy stylu Art Noveau. Plotki dodatkowo podsycała nazwa wilii. Wanda miała być, zdaniem szepczących o tym mieszkańców, ukochaną gubernatora, ale w rzeczywistości nikt jej nie widział, a tym bardziej nie znał ani jej imienia, ani nazwiska. A jak plotkarz czegoś nie wie, to z pewnością sobie dopowie, co dało podwaliny do tej miejskiej legendy, o której więcej możecie poczytać w osobnym tekście na portalu epiotrkow.pl – tutaj.
Prawda była taka, że właścicielem willi był Józef Pętkowski. Właściciel znajdującego się po drugiej stronie ulicy hotelu Comfort i zarazem członek Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Budynek służył prywatnym właścicielom do wybuchu I wojny światowej.
W kolejnych latach w wilii przy ul. Dąbrowskiego mieściło się Centralne Biuro Werbunkowe Legionów Polskich. W latach dwudziestych budowla została kupiona przez Stowarzyszenie Robotnicze, a to urządziło w willi "Dom Ludowy". W roku 1935 ze względu na ogromne długi wspomnianego stowarzyszenia nieruchomość została wystawiona do licytacji. Zakupił ją Fundusz Obrony Narodowej. Zaś w latach 1939-1945 jej mury stały się siedzibą gestapo. Po zakończeniu działań wojennych gospodarzem nieruchomości zostało polskie wojsko. W latach ‘60 ubiegłego wieku mieścił się tutaj Powiatowy Sztab Wojskowy, a od roku 1975 Wojewódzki Sztab Wojskowy. Od roku 1999, kiedy to Piotrków stracił statut miasta wojewódzkiego, w willi "Wanda" urzędowała Wojskowa Komenda Uzupełnień, która funkcjonowała tutaj do roku 2010. W marcu 2013 roku willa została sprzedana przez Agencję Mienia Wojskowego już w pierwszym przetargu. Zakupu dokonała osoba prywatna z zamiarem wykorzystania budynku na cele mieszkalne. Rok po zakupie w budynku przeprowadzono remont, którego celem było przystosowanie pomieszczeń do tego właśnie celu.
Remont konserwatorski zakładał zachowanie wszystkich cennych elementów artystycznych, wystroju i detali architektonicznych. Dotyczyło to zarówno wnętrz, jak i zewnętrznej części willi. Renowacja objęła elementy stolarki okiennej i drzwiowej, posadzki i sztukaterie – donosił o tym na oficjalnej stronie piotrkowski magistrat.
Willa znajduje się w centrum Piotrkowa, przy ulicy Dąbrowskiego. Można tu trafić spacerując po ul. Słowackiego czy w okolicach Wieży ciśnień. Mieszkańcy dobrze znają lokalizację, ale osoby spoza Piotrkowa powinny i tu zajrzeć podczas zwiedzania miasta.