Odkrywamy znane i nieznane - Tomaszów - Skansen Rzeki Pilicy

Tomaszów Niedziela, 09 października 20225
Tytułowa toaleta, to nie byle jaki wychodek. To samotnia carów, którzy do Spały na polowania przyjeżdżali. Dziś odwiedzana przez turystów, jako jeden z eksponatów Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. To kolejne miejsce, które polecamy na cel weekendowej wycieczki.
fot. K. Żołądek fot. K. Żołądek

Skansen powstał z inicjatywy miłośników historii i regionu. Jednym z nich był tworzący miesięcznik „Piotrkowski Informator Kulturalny” Andrzej Kobalczyk. To on wraz z grupą zapaleńców powołał Stowarzyszenie Przyjaciół Pilicy i Nadpilicza. Miało to miejsce w roku 1997. Wtedy też członkowie stowarzyszenia już oficjalnie podjęli kolejną już próbę wydobycia z wód Pilicy wojskowego sprzętu porzuconego i zatopionego podczas wycofywania się wojsk niemieckich. Równolegle podjęto próby przeniesienia młyna wodnego z Kuźnicy Żerechowskiej nad Luciążą. Odbudowa młyna stała się faktem wiosną 2000 roku, a rok wcześniej podczas Święta Pilicy w 1999 roku wmurowano akt erekcyjny, co uznaje się za czas powstania Skansenu Rzeki Pilicy – jedynego w Polsce muzeum poświęconego rzece.

 

Jednym z największych obiektów znajdujących się na terenie Skansenu jest wspomniany już młyn wodny. Jego przeniesienie ocaliło budynek, bowiem groziło mu bezpowrotne zniszczenie podczas budowy zalewu w Cieszanowicach. Młyn był poruszany poziomą turbiną wodną. Część jego urządzeń pochodzi z XIX wieku, a całość w pierwotnej lokalizacji wybudowano w roku 1925. Obecnie wnętrza zawierają mnóstwo narzędzi z okresu działalności młyna. W gablotach można też podziwiać wiele eksponatów o tematyce wojskowej i militaria z czasów II wojny światowej, ale prawdziwą perełką są dioramy – makiety przedstawiające inne młyny wodne działające przed laty w okolicy. Są modele młynów pływających, czy przedstawionych wraz z otaczającymi je budynkami.

 

Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy to tylko jedna z prezentowanych w Skansenie ekspozycji. Kolejne przedstawiają wojenne trofea Pilicy, czyli wyłowione z jej wód elementy uzbrojenia. Można zapoznać się z ekspozycją prezentującą fortyfikacje znajdujące się na linii rzeki. Są pamiątki po dawnej Spale, architektoniczne osobliwości z Nadpilicza oraz wiele elementów związanych z koleją. Z budynkami stacji kolejowych włącznie. A jednym z dość wyjątkowych budynków jest przeniesiony tu ze Spały, niewielki drewniany domek, do którego car udawał się w tzw. „miejsce odosobnienia”. To carska wygódka, czyli toaleta, pochodząca z przełomu XIX i XX wieku. Obok niej znajduje się wartownia, która z kolei służyła w kolejnych latach wojskowym z otoczenia prezydenta, który także w Spale wielokrotnie przebywał. Te dwa niewielkie budynki można zwiedzić jako pierwsze, bowiem znajdują się tuż obok budynku kasy, w której po zakupie biletu można poznać wiele ciekawych historii związanych z Pilicą. Do czego namawiamy.

 

Odwiedzając to miejsce można zostawić auto na pojemnym parkingu, a po obejrzeniu poszczególnych ekspozycji warto przejść na drugą stronę ulicy, by podziwiać tomaszowskie „Niebieskie Źródła”.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

6

0


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ja ~ja (Gość)19.07.2023 22:22

Jedno z tych miejsc, które zrodziło się z ogromnej pasji i miłości do tej ziemi.
Jest tam sporo interesujących rzeczy, a kto nie był - ten niech żałuje.

30


Noo luuudzie ~Noo luuudzie (Gość)16.07.2023 12:15

Wychodek, atrakcją.

05


Mi ~Mi (Gość)16.07.2023 09:44

Młyn z Kuźnicy Zerechowskiej

20


go?ć_aaa ~go?ć_aaa (Gość)11.10.2022 18:03

Jeździłem z dziadkiem do tego młyna w kol Zerochowa

50


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat