Odkrycia dokonali nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej w Piotrkowie - Grażyna i Daniel Baranowscy. Pianistka i akordeonista, od blisko 40 lat związany z piotrkowską szkołą. Jak powiedział na antenie Radia Strefa FM Daniel Baranowski - w świat muzyki ludowej wciągnęła mnie żona. Dzięki niej od dwóch lat działam w zespole ludowym Piliczanie w Sulejowie. Nasza wizyta w Muzeum wiązała się z poszukiwaniem stroju dla naszego zespołu. Szukaliśmy stroju piotrkowskiego, ale też zachowanych zdjęć i rysunków. Żona przeglądając katalogi i stroje, które w muzeum można obejrzeć, natrafiła na teczkę, w której znajdował się skrypt z zapiskami z lat '60 XX wieku. Zawierały one teksty i zapisy melodii ludowych z miejscowości naszego regionu. Do tej pory nie były one nigdzie opublikowane - dodał Daniel Baranowski.
Znalezisko zawiera zupełnie nieznane utwory ludowe. Pod zapiskami znajdują się jedynie nazwiska wykonawców, ale dane autorów tekstów i melodii pozostają nieznane. Nawet najstarsi członkowie zespołów ludowych nie byli w stanie przypomnieć sobie odnalezionych utworów, ali nazwisk ich twórców.
- Niestety nie wiemy kto przygotował te materiały, ani kto je przekazał do Muzeum w Piotrkowie. Udało nam się odnaleźć tylko jedną mieszkankę Krzewin, która kiedyś publicznie zaśpiewała jeden z utworów umieszczonych w odnalezionej teczce. A to tylko jedna z ponad 300 melodii zapisanych dla potomnych - dodał Daniel Baranowski.
Znaleziskiem zaopiekowali się znalazcy. Dwa utwory z odnalezionego zbioru zostały nagrane na nowo przez zespół Piliczanie. To piosenki "A ja sobie podrygum" i "Oj cy jo godna".