Miliony na przebudowę budynku dworca

Środa, 01 czerwca 202245
Prawie cztery miliony złotych pozyskał powiat piotrkowski na drugi etap budowy Powiatowego Centrum Przesiadkowego. Będą one przeznaczone na modernizację budynku po byłym dworcu PKS.

Ładuję galerię...

Pieniądze będą pochodzić z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu. We wtorek na terenie byłego dworca, gdzie aktualnie trwa realizacja pierwszego etapu, odbyła się konferencja prasowa z udziałem posła Grzegorza Lorka oraz starosty Piotra Wojtysiaka.

Starostwo Powiatowe w Piotrkowie realizuje bardzo ważną inwestycję dla Piotrkowa i regionu. Bardzo się cieszę, że została ona zauważona przez premiera Mateusza Morawieckiego i będziemy mieć nowy budynek przy powstającym centrum przesiadkowym. Pieniądze, które przychodzą na powiat piotrkowski, dadzą możliwość działania wójtom i burmistrzom, bo mieszkańcy oczekują od nich realizacji zadań. Żeby to było możliwe, to potrzebne są pieniądze, które dają możliwość rozwoju. To ważne z punktu widzenia mieszkańców, samorządowców i polityków - mówi poseł Grzegorz Lorek, który zabiegał o przyznanie tych pieniędzy dla powiatu.

3,8 miliona złotych pozwoli na realizację drugiego etapu utworzenia Powiatowego Centrum Przesiadkowego.

Czekaliśmy bardzo na tę informację o dofinansowaniu. Inwestycję realizujemy z myślą o mieszkańcach. Codziennie cztery tysiące młodych ludzi z powiatu codziennie pobiera naukę w szkołach w Piotrkowie. Przyjeżdżają w to miejsce i chcieliśmy stworzyć im tutaj odpowiednie warunki. Dzięki dofinansowaniu budynek po byłym dworcu PKS będziemy przebudowywali na potrzeby centrum, ale także na wsparcie rolniczego handlu detalicznego. Będzie to miejsce promowania zdrowej polskiej żywności z powiatu piotrkowskiego – mówił starosta Piotr Wojtysiak.

Na konferencji obecni byli także wójtowie, których gminy również otrzymały wsparcie z Polskiego Ładu. Wszyscy dziękowali za pomoc i wsparcie posłowi Lorkowi. 

Na dwie inwestycje pozyskaliśmy ponad 8 mln złotych. Dzięki temu będziemy mogli wybudować salę gimnastyczną w miejscowości Rękoraj. Jeszcze większe środki otrzymaliśmy na rozbudowę istniejącej oczyszczalni ścieków. Ona ma już 20 lat i potrzebny jest jej kapitalny remont. Do tego modernizację przejdzie także Stacja Uzdatniania Wody w Babach - mówił Marceli Piekarek, wójt gminy Moszczenica. 

 Na realizację trzech projektów pieniądze otrzymała również gmina Grabica. 

Otrzymaliśmy trzy granty na ważne inwestycje: modernizacja stadionu, budowa drogę oraz przebudowę oczyszczalni ścieków. To trzy różne inwestycje dotyczące trzech różnych dziedzin życia. Bardzo się cieszę, że udało się już wprowadzić w życie poprzednie pieniądze. 8,5 miliona, które otrzymaliśmy w pierwszym etapie, już wydatkujemy. Za te pieniądze budujemy pierwsze publiczne przedszkole i żłobek w Grabicy - mówił Krzysztof Kuliński, wójt gminy Grabica. 

Pieniądze z Polskiego Ładu trafią także do gminy Łęki Szlacheckie. 

Otrzymaliśmy 4,5 miliona złotych z przeznaczeniem na drogi oraz ponad 3 miliony złotych na budowę wodociągów - wyliczał Piotr Łączny, wójt gminy Łęki Szlacheckie, podkreślając, że współpraca z posłem Lorkiem pozwala na rozwój gminy. - Gdyby nie ona, samorządy nie mogłyby się tak rozwijać. 

Do gminy Rozprza trafiło ponad 10 milionów złotych. Za otrzymane pieniądze dziękował także wójt gminy Janusz Jędrzejczyk, który zwrócił szczególną uwagę na prace trwające przy dworcu. 

Ja chciałbym zwrócić uwagę na tę inwestycję za naszymi plecami. To przykład idealnej współpracy między władzami powiatu a gminami powiatu piotrkowskiego. Tworzymy jedność. To pokazuje, jak ważna jest współpraca, dzięki temu możemy lepiej służyć naszym mieszkańcom - mówił Janusz Jędrzejczyk. 

Na koniec konferencji starosta Wojtysiak przybliżył także harmonogram prac przy powstaniu centrum przesiadkowego. Pierwszy etap związany z zagospodarowaniem terenu wokół budynku ma się zakończyć w wakacje. W sierpniu mają tam się już pojawić autobusy. 

 

Mamy nadzieję, że w ciągu 2-3 miesięcy uda nam się ogłosić przetarg na przebudowę obiektu. Chcemy, aby na początku roku szkolnego 2023/2024 ten budynek był już oddany do użytku - podkreślał starosta Wojtysiak. 

 

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

11

5


Komentarze (45)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

wiesniak ~wiesniak (Gość)01.06.2022 10:46

Wybory powinny byc co dwa lata,ciekawe co z tych obietnic bedzie zrobione.Jesli to sie uda to super sprawa.

82


Defensywa ~Defensywa (Gość)01.06.2022 10:08

Ale się działacze, przyklejają do inwestycji, że niby coś zrobili, oj idą wybory idą...

93


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat