Advertisement

Czy Bełchatów zabierze pieniądze Kleszczowowi?

Strefa FMBełchatów Czwartek, 28 czerwca 201872198
"Wspólny rozwój gmin Bełchatów i Kleszczów" to projekt, który przedstawiła posłanka z okręgu bełchatowskiego Małgorzata Janowska. Zakłada on korektę granic administracyjnych obu gmin i przyłączenie części obszarów Kleszczowa do gminy Bełchatów. Celem zmiany jest wyrównanie szans rozwoju w regionie, bo obecnie Bełchatów jest gminą znacznie biedniejszą.

Ładuję galerię...

Jak powiedziała posłanka Janowska, największym przedsiębiorstwem działającym w regionie jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., a wpływy z podatków i opłat trafiają głównie do gminy Kleszczów. Jej dochody budżetowe wynoszą 280 mln zł, podczas gdy dochody większej obszarowo gminy Bełchatów to 50 mln zł. - Zależy nam na równomiernym i sprawiedliwym rozwoju wewnątrz powiatu, a modyfikacja granic stwarza taką szansę. Z takiego rozwiązania skorzystają także mieszkańcy Kleszczowa, bo dzięki rozwojowi infrastruktury w Bełchatowie dojazd do stolicy powiatu będzie ułatwiony. Poza tym gmina Kleszczów płaci janosikowe, a te pieniądze przecież mogą być przekierowane na nasz okręg - uzasadniła swój pomysł Małgorzata Janowska.


Do obszaru gminy Bełchatów miałyby zostać włączone obszar sołectwa Rogowiec oraz część obszaru ewidencyjnego Wola Grzymalina, łącznie około 1200 ha. Dzięki temu wpływy z tytułu podatków od nieruchomości i opłat środowiskowych wzrosłyby o 50-60 mln zł.


- Nawet po tych zmianach Kleszczów pozostanie najbogatszą gminą w Polsce. Cała opłata eksploatacyjna za wydobycie węgla brunatnego pozostanie w jej gestii - zapewnił Karol Kostrzewa, dyrektor biura poselskiego Małgorzaty Janowskiej.
Korekta granic jest możliwa po stosownym rozporządzeniu Rady Ministrów, wcześniej zaopiniowanym przez Komisję wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak zapewniła Małgorzata Janowska, pismo w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego zostało już wysłane. Projekt skonsultowano także z wójtem gminy Bełchatów,  Kamilem Ładziakiem.

 

Wójt i mieszkańcy gminy Kleszczów na razie nie zostali o tych planach poinformowani.


Zainteresował temat?

4

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

? ~? (Gość)01.07.2018 11:52

Kiedyś już była zasada: każdemu po równo (niektórzy mieli równiej). Nie sprawdziła się. Teraz też się nie sprawdzi. Poroniony pomysł. A może władze Bełchatowa wzięłyby się do pracy i popracowały nad rozwojem regionu bez kradzieży cudzego?

10


obs. ~obs. (Gość)30.06.2018 09:29

A jakże. Coś takiego już było. Jeden z viceprezydentów Bełchatowa "wpadł na taki pomysł" na początku lat 90-tych. Chciał kopalnię i elektrownię włączyć do miasta. Skończyło się to wielkim śmiechem...

10


wojteek ~wojteek (Gość)29.06.2018 12:17

chyba to jest odwracania kota ogoenem, poniewaz Kleszczów zgodnie z umową za chwilę przestanie otrzymywac odszkodowanie kopalniane, i zamknie sie kranik z pieniędzmi. podejrzewam, że chodzi aby pieniądze szły z bełchatowa na utrzymanie wszystkich przybytków w Kleszczowie.

21


ja ~ja (Gość)29.06.2018 11:26

PISowskie podejście do sprawy, sami z siebie nic nie dają tylko zabierają innym

60


gość ~gość (Gość)29.06.2018 06:58

Ktoś kiedyś powiedział, Pani Poseł: "sorry, taki mamy klimat."
Najprościej zabrać bogatemu i rozdać biednym. Może jednak biednego jest lepiej zagonić do bardziej wytężonej pracy?
Kapitału wyborczego wśród kleszczowian, raczej ta Pani nie zbije...

73


gość ~gość (Gość)28.06.2018 19:56

I bardzo dobrze, w Kleszczowie rozpasanie ponad miarę, a i tak słoma z butów brudzi marmury..

112


gość ~gość (Gość)28.06.2018 18:15

Cześć śmieh czyli bardziej kasiastą

51


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat